Izražavajući "oprezni optimizam", pregovarački tim UAE veruje da se COP28 sprema da se posveti postepenom ukidanju fosilnih goriva u narednim decenijama.
Možda čak i potpuno odbaciti ih. Održavanje konferencije o klimi u petrodržavi zvuči kao početak loše šale, ali postoje znaci da bi to moglo doneti pravi napredak u pogledu klime.
Sigurno razmišljate o tome kako da se rešite fosilnih goriva na ovoj konferenciji UN o klimi. Ali koliko god to bizarno zvučalo, sve do pre samo nekoliko godina fosilna goriva su bila efektivno "f-reči" na ovim ogromnim globalnim skupovima - retko ikada izgovaranim.
Prva zvanična debata o njihovoj budućnosti bila je na COP26 u Glazgovu 2021. godine, a jedina obaveza koja je tamo preuzeta bilo je obećanje da će se „postepeno smanjiti“ najprljaviji ugalj. Da budemo jasni, obećanje sada neće značiti da će svet u potpunosti prestati da koristi fosilna goriva.
Malo je verovatno da ćemo dobiti bilo kakvu obavezu na datum isteka, to bi bilo previše kontroverzno. A „smanjena“ fosilna goriva će i dalje biti dozvoljena. Tada se ugljen-dioksid koji zagreva atmosferu, koji emituju, uhvati kako bi se sprečilo da izazove klimatske promene.
Ali barem će svet priznati ono što je oduvek implicirano ovim pregovorima - da moramo da se pozabavimo glavnim izvorom klimatskih promena. To bi bio istorijski prvi i važan korak napred.
Pa zašto bi se to moglo dogoditi ovde u naftom bogatim UAE od svih mesta?
Postepeno ukidanje je u tekstu o kome se raspravlja ovde u Dubaiju i ono što čovek zadužen za ove pregovore - Sultan al-Jaber, predsednik COP28 i šef državne naftne kompanije UAE Adnoc - kaže da želi. Na njegovu ljutnju, ova želja nije bila naširoko objavljena.
To je barem delimično zato što je gospodin Džaber to govorio onim birokratskim jezikom koji razumeju samo najposvećeniji šefovi ZP. On kaže da je prvi predsednik Zajednice prakse koji je ohrabrio "strane da iznesu jezik o svim fosilnim gorivima za pregovarački tekst".
On objašnjava da se „sarađuje sa svim stranama“ i želi da one istupe sa „zajedničkim osnovama i konsenzusom“.
Gospodin Džaber je više puta obećavao da će ovaj samit „ići novim putem“, uraditi „neviđene“ stvari i biti „transformacioni“.
Mnogi čitaoci mogu biti iznenađeni da UAE, zemlja izgrađena na temeljima novca od nafte, možda pokušava da navede svet da pristane da prestane da koristi te stvari. Možda ste poslednjih dana videli priče o tome da gospodin Džaber čak dovodi u pitanje nauku o globalnom zagrevanju tokom COP28.
On je u ponedeljak insistirao na tome da su njegovi komentari pogrešno protumačeni, dodajući: „Iznova i iznova sam govorio da je postepeno smanjenje i ukidanje fosilnih goriva neizbežno“. Gospodinu Džaberu se na konferenciji za novinare pridružio i autoritet UN za klimatske nauke, prof Džim Skea, koji je šef Međuvladinog panela UN-a za klimatske promene.
Profesor Skea je objasnio da bi postizanje cilja ograničavanja globalnog zagrevanja na 1,5C značilo potpuno oslobađanje od nesmanjenog uglja do 2050. godine. Nafta će morati da se smanji za 60%, prirodni gas za 45%, rekao je on. Dakle, čak i 2050. svetu će i dalje biti potrebno mnogo stvari kojima su UAE tako bogati.
Ali - još jednom - samo ako se može "smanjiti", ako se emisije mogu uhvatiti kako bi se sprečile izazivanje klimatskih promena, a tehnologija za to ne postoji ni blizu potrebnog nivoa. Kada gospodin Džaber kaže da je nauka vodila sve što je njegov tim uradio - što je on više puta radio - to je nauka o kojoj on govori.
Ukratko, UAE su prepoznali da svet mora da se oslobodi zavisnosti od nesmanjenih fosilnih goriva i odlučio je da se odlučno stavi na pravu stranu istorije pokušavajući da preuzme tu odluku. Ali da, istovremeno planira povećanje kapaciteta i prodaju još više nafte.
OK, znači šef pregovora želi da se to dogodi, ali zašto misli da može da postigne dogovor?
Više od 100 zemalja, uključujući SAD i EU, već je reklo da želi postepeno ukidanje fosilnih goriva. Kina se tradicionalno zadržava po tom pitanju, ali pre nekoliko nedelja pojavio se nagoveštaj da se njena pozicija možda promenila.
Prvi put se govorilo o ciljevima za smanjenje emisija iz proizvodnje električne energije kada se američki predsednik Bajden sastao sa kineskim predsednikom Sijem na samitu u Kaliforniji.
I zapamtite, Kina je daleko svetski lider u proizvodnji i ugradnji obnovljivih tehnologija. Rusija tradicionalno takođe nije voljna da podrži akciju u vezi sa klimom, ali tim UAE je veoma uveren da se može "ubediti".
To sugeriše da je neka vrsta dogovora verovatno postignuta, a stručnjaci za rusku klimatsku politiku kažu da je to vrlo moguće. Kažu da Rusija zauzima veoma „transakcioni“ pristup ovim obećanjima UN, ne samo zato što ruski predsednik Vladimir Putin – koji danas boravi u poseti UAE i Saudijskoj Arabiji – ionako se ne bi osećao obaveznim da se pridržava bilo kakve obaveze.
Ali, gospodin Džaber još uvek nije shvatio to preko crte. Njegov najveći problem je sa susedom, Saudijskom Arabijom - drugom po veličini svetskom proizvođaču nafte i gasa (posle SAD).
Saudijski ministar energetike, princ Abdulaziz bin Salman, upitan je da li će njegova zemlja podržati obećanje o postepenom ukidanju fosilnih goriva u TV intervjuu u saudijskoj prestonici Rijadu ranije ove nedelje. „Apsolutno ne“, odgovorio je. Ali imam od pouzdanog autoriteta da saudijski državni naftni div, Aramco, podržava upravo takav potez.
Zašto? Zato što bi to podiglo ugled zemlje i olakšalo joj poslovanje.