Glas Javnosti

METODA ZLATA VREDNA: Evo kako da ULAŽITE napade ALERGIJE

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Najveći izvor alergija je polen - sićušne čestice koje se oslobađaju u vazduhu, mnogim ljudima zadaju prave prolećne muke.

U toku je mnogima omiljeno godišnje doba - proleće. Sa druge strane, ima i onih kojima ovo godišnje doba uopšte ne prija zbog alergija i svih onih simptoma koje im kvare uživanje u toplom vremenu i boravku na otvorenom.

Najveći izvor alergija je polen - sićušne čestice koje se oslobađaju u vazduhu, mnogim ljudima zadaju prave prolećne muke. Udisanjem tih čestica dolazi do preterane reakcije imunog sistema.



Naš imuni sistem nas štiti od raznih bolesti tako što stvara antitiela, na prvom mestu su bakterije i virusi, od kojih se naše telo svakodnevno brani. Međutim, kod osoba koje imaju alergijske reakcije imuni sistem greškom prepoznaje polen kao strano telo, pa proizvodi nepotrebna antitela kako bi se "odbranio" od stranog tela. 

Uobičajeni alergeni, najčešće su polen, grinje, dlake kućnih ljubimaca, hrana i lekovi.



Kako se zaštiti?

Najbolji lek za prolećne alergije je izbegavanje alergena koliko god je to moguće. Postoje i mnoge alternativne metode za ublažavanje alergija, a klasična medicina nudi određene lekove koji ublažavaju simptome.

Međutim, i pored lekova postoje još neke stvari na koje bi trebalo da obratite pažnju i na taj način ublažite simptome.



1. Tuširanje pre odlaska u krevet

Ukoliko ste bili duže vreme na otvorenom, a niste se istuširali pre spavanja, postoji mogućnost da polen ostane na vašoj posteljini i da tokom cele noći budete izloženi uticaju alergena.

2. Trening u zatvorenom


Ukoliko ste jutarnji tip i preferirate treninge u to doba dana, trebalo bi da znate da je koncentracija polena najveća u periodu od 5 do 10 sati ujutro. Stoga, razmislite o tome da trening radite u zatvorenom ili da promenite termin kada vežbate.



3. Redovno čistite životni prostor

Posteljinu bi trebalo da perete na 90 stepeni da biste eliminisali sve čestice polena. Usisavajte bar dva puta nedeljno i redovno brišite prašinu, na taj način se isto smanjuje prisutnost polena u prostoriji, prenosi Telegraf.


BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR