Glas Javnosti

DOBRE VESTI! Ova dva leka su pobedila KARCINOM

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Zvanični naziv im je ATR inhibitor elimusertib i PARP inhibitor AZD5305. Na prvo čitanje, njihova imena nam ništa ne znače, ali su ovo dva leka koja su i te kako efikasna u borbi protiv opake bolesti - karcinoma.

U medicinskom svetu svetlost je ugledalo novo istraživanje. Upravo ono bavi se sa ova dva leka koji mogu na bezbedan i efikasan način pomoći u lečenju uznapredovalih oblika čvrstih karcinoma i mogu da blokiraju delovanje posrednika odgovornih za DNK oštećenja. U kliničkim studijama, ovi lekovi su kod nekih učesnika izazvali "reverzibilne i kontrolisane" neželjene efekte, tvrde autori.


Nova klasa lekova mogla bi biti od pomoći pacijentima koji se leče od uznapredovalih stadijuma raka. Novi lekovi deluju tako što se vezuju za ATR, ključnu komponentu kada je reč o oštećenju DNK. Tako se zaustavlja mehanizam oštećenja DNK i rast tumorskih ćelija. Vodeći istraživač dr Timoti Jap predstavio je nalaze na godišnjem sastanku Američke Asocijacije za istraživanje kansera, početkom aprila.

Ljudski DNK stalno je izložen oštećenjima, koja su posledica uobičajnih ćelijskih procesa ili usled delovanja nekih toksičnih agenasa iz spoljne sredine. Prof. Stiv Džekson sa Universiteta Cambridž i Frederik Džejms Kvik i Istraživaki centar u Velikoj Britaniji objašnjava da DDR sistem reguliše većinu dvolančanih prekida koji nastaju u ljudskim ćelijama posle zračenja ili hemioterapije. Kada DDR dobro funkcioniše on čuva integritet genoma i sprečava razvoj raka i drugih bolesti.


ATR kinaza je protein koji reguliše rad DDR. ATR inhibitori mogu da se samostalno bore protiv tumora ili u kombinaciji sa hemioterapijom, imunoterapijom i radioterapijom. Stručnjaci kažu da u procesu starenja naš organizam ne uspeva da popravi sva DNK oštećenja, pa zato je rak češća bolest u starijem životom dobu, a DDR sistem ima značajnu ulogu u nastanku i lečenju raka. U slučaju da dođe do nepravilnog rada DDR sistema, ćelije raka počinju nekontrolisano da rastu.

Poli ADP riboza polimeraza (PARP) još jedan je tip proteina koji aktivira DDR mrežu. Tokom ispitivanja u fazi 1b, lek Elimusertib je pokazao značajan antitumorski potencijal kada se radi o nekoliko oblika čvrstih karcinoma.


Ovaj lek je visoko selektivan i moćan inhibitor ATR proteina, navode istraživači. Tokom studije 143 pacijenta sa uznapredovalim oblicima čvrstih oblika raka primile su najmanje jednu dozu leka Elimusertib. Pacijenti su imali uznapredovale oblike ginekoloških karcinoma, kolorektalnog, raka dojke, prostate.

Najčešći neželjeni efekti primene ovog leka su se ispoljili kao anemija i neutropenija koja je nizak novo neutrofila u krvi. Neutrofili služe za odbranu organizma od bakterija. Navodi se da su ove nuspojave česte i posle primene hemioterapije. Stručnjaci su zato nastojali da smanje i prilagode doze leka svakom pacijentu. Kod 35 odsto pacijenata sa različitim oblicima raka ovaj lek je tokom četiti meseca dobro kontrolisao bolest. Kod značajnog broja pacijenata lek je i posle šest meseci od primene dobro kontrolisao bolest.


Tokom istraživanja 61 pacijent je koristio lek sa PARP inhibitorom druge generacije AZD5305 u fazi I/IIa ispitivanja. Ovo je bila prva u klasi i prva studija na ljudima za procenu bezbednosti i efikasnosti leka, piše eklinika.telegraf. Ovi pacijenti su imali uznapredovale oblike raka dojke, pankreasa, prostate ili jajnika.

- Selektivnom inhibicijom i hvatanjem PARP1, AZD5305 je postigao veću antitumornu efikasnost na odabranim tumorskim i molekularnim podtipovima i mnogo bolju podnošljivost u poređenju sa inhibitorima PARP1/2 prve generacije u pretkliničkim studijama - navodi dr Jap.

Najčešći neželjeni efekti bili su anemija, neutropenija i trombocitopenija (nizak broj trombocita u krvi). Bilo je i manje mučnine u odnosu na prvu generaciju ovih lekova, navode autori studije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR