U želji da reši problem suše kod biljaka, akademik Mato Zubac izumeo je folijarno sredstvo protiv suše biljaka "Fiprot-F". Reč je o ekološkom jedinstvenom sredstvu za foliarno tretiranje ratarskih, povrtarskih i voćarskih kultura u vegetativnom ciklusu biljaka i to u nekoliko navrata, u zavisnosti od toga koja kultura je u pitanju. Ovo sredstvo rešava problem suše na sasvim specifičan način jer biljka praktično drugačije počinje da se ponaša.
- Biljka ima mogućnost da vlagu privuče iz vazduha i da obezbedi minimalnu količinu vlage da može normalno da funkcioniše u toku vegetacije, da hranljive materije iz korenovog sistema može normalno da transportuje do plodova, odnosno lisne površine. Time činimo dve stvari. Jedna je što biljka počinje da bude imuna na određene bolesti, a drugi je što se povećava prinos - kaže predsednik Srpske akademije izumitelja i naučnika Mato Zubac.
Izum odobrilo Ministarstvo poljoprivrede
Sredstvo je dobijeno posebnim tehnološkim postupkom od prirodnih sastojaka koji sadrže makro i mikro elemente, potrebne za razvoj biljaka. Rezultati dobijeni višegodišnjim ispitivanjem u poljoprivrednim stručnim službama i institutima govore da biljka koja je tretirana sa tim sredstvom može da ostvari veći prinos, kaže naš sagovornik.
Moguće prskati nekoliko puta godišnje
Postoje određeni periodi u toku godine kada određene kulture mogu i treba da se tretiraju ovim sredstvom od dva do četiri puta, a razmaci ne moraju biti jednaki.
Što se tiče tretiranja pšenice, ječma i ovasa, preporuka je da se oni tretiraju samo jednom godišnje
Što se tiče tretiranja pšenice, ječma i ovasa, preporuka je da se oni tretiraju samo jednom godišnje i to onda kada nema dovoljno vlage u zimskom periodu. U tom slučaju, prskanje je potrebno obaviti pre nalivanja zrna.
Od osam do 15% veći voćarski prinosi
Ovogodišnje iskustvo pokazalo da je da su voćarske kulture poput jabuke, maline, kruške, kupine, tretirane ovim sredstvom dale prinose veće od osam do petnaest odsto.
- Kod voćarskih kultura prskanje je malo drugačije. Sa proleća kada počnu pupoljci i listovi, treba obaviti jedno blago prskanje jer tako pripremamo biljku da se vegetativno bolje razvije, da cvetni pupoljci ojačaju. Sledeće prskanje je kada počinje nalivanje ploda, a treće prskanje je u punom jeku razvijanja plodova - kaže ovaj izumitelj i dodaje da je četvrto posle berbe, jer nakon skidanja tih kultura postoji mogućnost da dođe do šoka biljke.
56 min