„Svi orašasti plodovi su generalno zdravi za jelo. Samo treba da se uverite da su neslani, posebno ako imate istoriju visokog krvnog pritiska“, objašnjava dr Andžali Duta za „The Parade“.
Držite se dalje od prženih orahaTipična porcija slanih orašastih plodova od 30 grama sadrži 95 miligrama natrijuma, što je mnogo. Takođe, po mišljenju lekara, dobro je birati sorte bez ulja.
„Orašasti plodovi poput badema, oraha, pistaća i pekana mogu biti veoma korisni. Oni su dobar izvor vlakana, mononezasićenih masti, omega-3 masnih kiselina i vitamina E“, ističe dr Bredli Server.
Orasi su posebno zdravi za srce jer su bogati proteinima i antioksidansima, kao i omega-3 masnim kiselinama koje pomažu u snižavanju holesterola.
Naučne studije pokazuju da redovno konzumiranje oraha smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. Pored toga, antioksidansi u orasima su korisni za zdravlje kardiovaskularnog sistema jer pomažu u sprečavanju zapaljenja koje može izazvati srčana oboljenja i druge zdravstvene probleme.
Pazite na količinuKao i većina drugih orašastih plodova, orasi se lako mogu uključiti u obroke ili grickalice jer su raznovrsni. Možete ih jesti same, dodati u salate ili deserte. A još bolja vest je da su takođe odlični za zdravlje mozga.
„Zdravlje srca i krvnih sudova omogućava telu da lakše snabdeva mozak hranljivim materijama i kiseonikom koji su mu potrebni za razvoj“, istakao je dr Rafael Vald.
Bez obzira da li se odlučite za orahe ili neke druge orašaste plodove, vodite računa o veličini porcije, ne konzumirajte više od jedne šake dnevno, prenosi N01S.