Glas Javnosti

KOŽA NA ZADNJICI SKLONA AKNAMA: Šta ih uzrokuje i kako ih se rešiti?

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Prema dr Džošui Zajhneru, dermatologu u bolnici Mount Sinai u Njujorku, prave akne na zadnjici su retke. Dr Džejmi Mekelfreš sa Univerziteta Emori se slaže, napominjući da se akne na zadnjici razlikuju od akni na licu, grudima ili leđima, prenosi N1 Sarajevo pisanje Everidai Health.

Prave akne na zadnjici uzrokovane su prekomernom proizvodnjom ulja, kao što je slučaj i s aknama na bilo kojem delu tela. Hormoni, stres, genetika i hrana mogu ubrzati rad lojnih žlezda, što onda uzrokuje širenje pora, objašnjava dermatološkinja dr. med. Neda Mehr.

Kad se pora proširi, bakterije se nasele u nju, stvaraju upalu i nastanu akne na zadnjici. Budući da sedite na zadnjici te se bore posebno lako začepe, što je razlog zašto su izbočine na zadnjici tako česte kod gotovo svakog čoveka, kaže dermatološkinja dr. med. Morgan Rabach.


Međutim, akne na zadnjci su zapravo retka pojava budući da se vaša zadnjica susreće s toliko trenja od odeće, sedenja, hodanja i vežbanja, sa znojem i bakterijama, to je idealno mesto za razmnožavanje svih vrsta kožnih izbočina.

Začepljene pore

To je nejasan, sveobuhvatan izraz za generičke akne koje su vam najbolje poznate, a moguće je da imate prave akne na svojoj zadnjici. Kada se ulje, prljavština i mrtve ćelije kože zarobe u vašoj koži, začepljuju vaše pore i stvaraju izbočine.

„Akne definišu komedoni, bilo da se radi o otvorenim komedonima, poznatim kao mitiseri, ili zatvorenim komedonima, poznatim kao bele tačke“, kaže dr. Rabach.

Akne ćete prepoznati po mešavini belih bubuljica, malo mitesera, a možda čak i cističnih akni.

Folikulitis

Javlja se kada se folikuli dlake inficiraju i upale, što rezultira izbočinama na koži. Folikulitis obično izgleda kao sitna kvržica crvene, ružičaste, ljubičaste ili smeđe boje, a često imaju vrh bele boje. Ali za razliku od uobičajenih gnojnih akni, kvržice od folikulitisa rezultat su nadraženog folikula dlake koji se blokira upalom, što dovodi do blage infekcije unutar folikula, ističe dermatologinja dr. med. Tifani Libi.


Keratosis pilaris

To je stanje gde se višak keratina nakuplja u folikulima dlake, što dovodi do malih grubih crvenih ili smeđih izbočina koje se obično nalaze na zadnjoj strani ruku, butina ili zadnjice. Keratoza pilaris je posledica genetike i javlja se veoma često, i iako trenutno ne postoji način da se izleči, postoje profesionalni i kućni tretmani koji mogu da je ublaže.

Hemijski pilingi, kao što su glikolna i mlečna kiselina, mogu pomoći u razbijanju KP izbočina tokom vremena. Ali polako ih uvodite u svoju rutinu lepote, počnite sa nežnim losionom na bazi mlečne kiseline svako drugo veče, a jednom nedeljno nežno umasirajte pilingom na bazi kiseline.

Lasersko uklanjanje dlaka može pomoći u uništavanju folikula dlake, što će sprečiti buduću kosu da raste i/ili bude zarobljena ispod vašeg keratina.

Hidradenitis suppurativa

Poznato kao i acne inversa, je stanje u kojem se znojne žlijezde inficiraju i mogu stvoriti velike, bolne izbočine ili velike, krvlju i gnojem ispunjene čireve. Hidradenitis suppurativa se obično pojavljuje u područjima trenja od znoja, poput zadnjice, pazuha, prepona i ispod dojki, a često izgledaju poput velikih bubućjica ili cističnih akni ispod kože.

Jedan od načina da saznate imate li hidradentis suppurativa je ako se vaša kvržica čini većom i bolnijom od klasične akne i/ili ako se kvržica stalno pojavljuje na potpuno istom mestu. Čak i ako niste sigurni, svakako dogovorite termin kod dermatologa što pre.


Zašto se bubuljice pojavljuju na zadnjici?

Bubuljice na zadnjici nastaju iz nekoliko razloga. Folikulitis je najčešće uzrokovan trenjem koje iritira folikul dlake, dok prave akne izazivaju pore začepljene uljem, znojem, mrtvom kožom i prljavštinom.

„Uobičajeni uzroci su iritacija odeće koja se trlja o zadnjicu, kao što je uska odeća za teretanu koja može da zarobi znoj, ulje i bakterije, kao i trenje ili blokada usled dugotrajnog sedenja“, kaže dr Libi.

Dr. Mehr takođe napominje da grubi proizvodi za negu kože, alergijska reakcija ili prekomerni rast bakterija takođe mogu biti uzroci bubuljica na zadnjici, jer svi izazivaju upalu folikula dlake ili iritiraju kožu.

Kako se otarasiti akni na zadnjici?

Da biste se rešili akni na zadnjici, prvo vam je potrebna tačna dijagnoza dermatologa, a tek onda se može započeti lečenje. Kada se utvrdi da su u pitanju akne, možete ih tretirati benzoil peroksidom ili salicilnom kiselinom ili uraditi piling.

Ako ste isprobali pilinge, razne vrste kiselina, napravili promene u načinu života, a još uvek se borite s bubuljicama na zadnjici, vrijeme je da posetite dermatologa, koji vam može prepisati lekove koji smanjuju upalu, poput antibiotika.


Odeća koja sadrži poliester ili najlon ne odgovara vašoj koži, posebno kad imate neku vrstu iritacije jer takvi materijali zadržavaju znoj i bakterije na vašoj zadnjici. Ne samo da ova barijera zapravo gura bakterije u vaše pore, napominje dr. Mehr, već mešavina znoja i trenja može takođe dovesti do upala.

Kada morate nositi usku odeću za vežbanje, odlučite se za prozračnu pamučnu odeću kako biste sprečili zadržavanje znoja na vašoj koži i skinite je čim dođete kući i odmah se istuširajte.


Glas javnosti/ N01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR