Glas Javnosti

KAKO HRANA I LEKOVI UTIČU U PARU : Uzajamno dejstvo hrane i lekova koje kombinacije treba izbegavati

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Uzimanje novog leka može da znači da je potebno promeniti neke životne navike – a to uključuje i hranu koju jedemo. Uzajamno dejstvo hrane i lekova znači da određena hranljiva materija ili jedinjenje u hrani menja način na koji naše telo metaboliše lek.

Pre nego što počnemo da pijemo neki lek, trebalo bi da pitamo svog farmaceuta za bilo kakvu interakciju sa hranom, uključujući i alkohol, i za bilo kakve promene koje ćemo možda morati da uvedemo u svoju ishranu.

Ako pijemo acetaminofen, odnosno paracetamol, nakon što smo previše popili da bismo sprečili mamurluk, možda sebe dovodimo u opasnost.

– Kada se kombinuje sa alkoholom može da predstavlja povećan rizik od toksičnosti jetre – kaže Jessica Nouhavandi, doktor farmacije, ko-izvršni direktor i suosnivač Honeybee Health u Kalver Sitiju, Kalifornija.

Ovaj rizik najveći je ako redovno pijemo i svakodnevno koristimo acetaminofen. Ona ističe da posebno treba izbegavati ovu kombinaciju ako pijete više od tri alkoholna pića dnevno.

Dr Nouhavandi kaže da određene antibiotike ne treba uzimati uz mleko, jogurt ili sir.

– Mlečni proizvodi vezuju se za lek i ometaju njegovu apsorpciju u krvotoku – kaže ona. Ovo važi za fluorokinolone kao što su ciprofloksacin, levofloksacin, moksifloksacin i određene tetraciklineIzbegavajte da jedete jogurt ili sladoled najmanje dva sata pre i šest sati nakon uzimanja antibiotika, savetuje dr Nouhavandi.

Blokatori kalcijumskih kanala i statini reaguju sa sokom grejpfruta

Blokatori kalcijumskih kanala se koriste za visok krvni pritisak i anginu. Za neke, uključujući felodipin i nifedipin, poznato je da reaguju sa sokom grejpfrutaOvo se takođe dešava sa statinima koji se koriste za visok holesterol, kao što su atorvastatin i simvastatin.

– Grejpfrut sadrži jedinjenje koje inhibira uobičajeni enzim za metabolizam lekova koji se zove CIP3A4. Ispijanje puno soka ili konzumiranje voća inhibira ovaj enzim, a lek se akumulira u vašem sistemu, što može biti opasno – kaže Aaron Emmel, doktor farmacije, osnivač Pharmacy Tech Scholar u Sent Augustinu, Florida. To se ne dešava sa drugim citrusima, tako da možete bezbrižno da pijuckate sok od pomorandže.

Ako uzimate antidepresiv koji je inhibitor monoamin oksidaze (MAOI), kao što je izokarboksazid, fenelzin, selegilin ili tranilcipromin, moraćete da pazite na hranu sa visokim sadržajem tiramina u svojoj ishrani. Tiramin je aminokiselina uključena u regulaciju krvnog pritiska.

– Ova kombinacija može izazvati hipertenzivnu krizu – kaže dr Emmel, misleći na iznenadno i ozbiljno povećanje krvnog pritiska, navode u Mayo ClinicNamirnice sa visokim sadržajem tiramina uključuju stare sireve, određene vrste vina, usoljene haringe, pivski kvasac i fava pasulj, primećuje on. Međutim, MAOI se ne propisuju tako često kao druge vrste antidepresiva (kao što su selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina ili SSRI), i ako vas ova interakcija brine, razgovarajte sa svojim lekarom o drugim opcijama.

Glas javnosti/E klinika

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR