Odsustvo generala Li Šangfua od kraja avgusta podstaklo je glasine o njegovoj sudbini, ali tokom redovnog brifinga za štampu , portparol Ministarstva odbrane Vu Ćjan rekao je da „nije upoznat sa situacijom“ kada je upitan da li je ministar pod istragom.
Lijev nestanak usledio je nakon niza neobjašnjivih kadrovskih promena koje su ovog leta uzburkale gornje redove kineske vladajuće Komunističke partije, uključujući i zbacivanje bivšeg ministra spoljnih poslova Ćin Ganga u julu.
Nekoliko dana kasnije, Peking je najavio zamenu dvojice generala koji predvode raketne snage Narodne oslobodilačke armije, vojnu granu koja nadgleda nacionalni arsenal nuklearnih i balističkih projektila.
Na pitanje kako su odsustvo Lija i zamena dvojice generala uticali na vojne operacije, Vu se osvrnuo na komentare koji je dao novinarima prošlog meseca – kada je obećao da će „istražiti svaki slučaj i obračunati se sa svakim korumpiranim zvaničnikom“.
Nestanak dvojice ministara visokog profila u brzom nizu pokrenulo je mnovštvo pitanja o upravljanju lidera Si Đinpinga, koji je politički sistem Kine učinio još neprozirnijim jer kontroliše vlast i sprovodi strogu partijsku disciplinu.
Visoki kineski zvaničnici su u prošlosti nestajali iz vidokruga javnosti, da bi meseci kasnije disciplinski nadzornik Komunističke partije otkrio da su pritvoreni zbog istrage. Ovakvi iznenadni nestanci postali su uobičajena karakteristika Sijeve antikorupcijske kampanje, a praznine u informacijama nisu neuobičajene unutar kineskog političkog sistema.
Gde je Li Šangfu?
Vol Strit Žurnal je ranije ovog meseca objavio da su vlasti odvele Lija u septembru na ispitivanje, pozivajući se na osobu blisku donošenju odluka u Pekingu.
Fajnenšal Tajms je izvestio da američka vlada veruje da je ministar odbrane stavljen pod istragu, pozivajući se na američke zvaničnike. Ni u jednom od izveštaja nije naveden razlog za istragu.
Na pitanje novinara ranije ovog meseca, američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je da nema „šta da ponudi“ po tom pitanju, o čemu je dodao da je pitanje o kome treba da odluči kineska vlada.
Li, koga su SAD sankcionisale 2018. zbog kineske kupovine ruskog oružja, i dalje je naveden kao ministar odbrane Kine i jedan od njenih pet državnih savetnika i član moćne partijske Centralne vojne komisije (CMC).
Glas javnosti