Poslednjih meseci, nestanci nekoliko visokorangiranih kineskih zvaničnika izazvali su intenzivne spekulacije o tome da li gospodin Si kreće u čistku, posebno onih koji su povezani sa vojskom.
Najnoviji nestanka se vezuje za ministar odbrane Li Šangfu, koji nije viđen u javnosti već nekoliko nedelja.
China’s defence minister, Li Shangfu, has gone missing. Such disappearances are becoming more common. On “The Intelligence” @JNBPage assesses what this means for Xi’s leadership https://t.co/tiySjIAgyd
— The Economist (@TheEconomist) September 21, 2023
Iako se njegovo odsustvo u početku nije smatralo neobičnim, ispitivanje se pojačalo kada je na to ukazao visoki američki diplomata. U izveštaju Rojtersa je kasnije navedeno da je general Li, koji je nekada nadgledao nabavku oružja za Narodnooslobodilačku vojsku (PLA), bio pod istragom zbog kupovine vojne opreme.
Njegov "nestanak" dolazi nedeljama nakon što su dva najviša zvaničnika u raketnim snagama, jedan od njih je u vojnom ogranku koji kontroliše nuklearne projektile, a drugi je sudija vojnog suda su smenjeni.
Sada kruže nove glasine da se istražuju i neki kadrovi u centralnoj vojnoj komisiji Komunističke partije Kine (KPK), koja kontroliše oružane snage. Malo ili nikakvo zvanično objašnjenje za ova uklanjanja nije dato, osim iz "zdravstvenih razloga". U ovoj praznini, spekulacije su procvetale.
Glavna teorija je da vlasti suzbijaju korupciju u PLA.
Vojska je bila u pojačanoj pripravnosti - u julu je objavila neobičan poziv tražeći od javnosti informacije o korupciji u poslednjih pet godina. G. Si je takođe pokrenuo novu rundu inspekcija, obilazeći zemlju i pet puta posetio vojne baze od aprila.
Korupcija je dugo predstavljala problem u vojsci, posebno otkako je Kina počela da liberalizuje svoju ekonomiju 1970-ih, primetio je Džejms Čar, naučni saradnik na singapurskom tehnološkom univerzitetu Naniang koji proučava odnos između KPK i vojske.
Svake godine Kina troši više od triliona juana na vojsku, a neki idu na transakcije nabavke, što se iz razloga nacionalne bezbednosti ne može u potpunosti otkriti. Ovaj nedostatak transparentnosti je dodatno otežan kineskim jednopartijskim centralizovanim sistemom.
„Sve dok vlada KPK ne bude voljna da uspostavi odgovarajući pravni sistem koji više nije sankcionisan sama po sebi, takve čistke će se dešavati.
Glas javnosti