Palestinski predsednik Mahmud Abas rekao je da je Izrael prešao "sve crvene linije" gađajući Arapsku bolnicu Al Ahli u Gazi, nazivajući napad u kojem je ubijeno najmanje 500 ljudi "groznim ratnim masakrom" koji se ne može tolerisati.
Abas je u srijedu ujutro rekao da su bilo kakvi razgovori o bilo čemu drugom osim o zaustavljanju rata neprihvatljivi.
„Izrael je prešao sve crvene linije… Nećemo otići niti dozvoliti da nas bilo ko protera odatle“, rekao je on.
Zdravstvene vlasti u Pojasu Gaze pod upravom Hamasa saopštile su da je izraelski vazdušni napad izazvao eksploziju u utorak uveče, dok je izraelska vojska to pripisala neuspešnom lansiranju rakete palestinske oružane grupe Islamski džihad.
Abas je bio u Jordanu na četvorosmernom sastanku sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom, jordanskim kraljem Abdulahom Drugim i egipatskim predsednikom Abdelom Fatahom el Sisijem, ali se povukao nakon napada.
Kasnije je Jordan najavio otkazivanje samita sa američkim i egipatskim liderima.
Bajden će sada posetiti samo Izrael i odložiti putovanje u Jordan, rekao je zvaničnik Bele kuće.
Alan Fišer, izvještavajući iz izraelskog Tel Aviva, rekao je da je Bajdenova namjera bila da djeluje kao pošten posrednik i pokaže veću podršku Izraelu, što je učinio ubrzo nakon napada Hamasa na južni Izrael 7. oktobra.
„Takođe je imao za cilj da podstakne Izraelce da budu oprezni u svojim operacijama u Gazi kako bi minimizirali humanitarni uticaj. Ovaj argument je postao mnogo ubedljiviji nakon događaja u arapskoj bolnici Al Ahli“, rekao je on.
„Jasno je da on ulazi u situaciju koja je mnogo nestabilnija nego što je očekivao. To bi moglo ojačati njegovu ruku kada se bude raspravljao sa Izraelcima, govoreći Izraelcima da postoji rizik da bi produžena operacija u Gazi mogla narušiti globalnu podršku koju su imali.
Većina žrtava napada na bolnicu su žene i deca, pozivajući se na zdravstvene zvaničnike enklave.
On je rekao da se očekuje da će broj mrtvih rasti jer su mnoga tela ostala neidentifikovana.
„U Gazi je najmanje pet bolnica dobilo upozorenja iz Izraela da se evakuišu. Prema međunarodnom pravu, bolnice treba da budu bezbedne i zabranjene za napade. U Gazi se ovaj princip ne poštuje“, rekao je Kahlout.
Ašraf al-Kidra, portparol Ministarstva zdravlja u Gazi, rekao je da je arapska bolnica al-Ahli istorijska bolnica povezana sa Anglikanskom crkvom.
„U njemu se nalaze mnoge raseljene porodice i pacijenti. Postalo je sklonište zbog izraelskih napada na Gazu”, rekao je al-Kidra, dodajući da službe hitne pomoći pokušavaju da izvuku tela, uključujući i mnogo dece.