Glas Javnosti

Vučićeva češka veza: Uloga Praga u režimskoj propagandi, veća nego što se vidi

Politika
Autor: Glas javnosti

Tužbe za uznemiravanje, fizički napadi na novinare i kontrola medijskog tržišta od strane provladinih biznismena. Narušavajući slobodu medija, Srbija u mnogome nadmašuje poznatiji primer Mađarske, a dozvoljava da nesmetano funkcionišu Sputnjik i RT.

Ipak, režim Aleksandra Vučića ima svoje uporne pristalice u češkoj politici i javnom prostoru – od kojih se nekima više puta daje prostor čak i u srpskim provladinim medijimam piše češki portal HlidaciPes.org.

Antivladine demonstracije izbile su u Srbiji početkom novembra kada se srušila nadstrešnica na železničkoj stanici u Novom Sadu, pri čemu je poginulo 15 ljudi. Iako su dva ministra podnela ostavke nakon nesreće, gađenje i gnev javnosti su ostali.

Desetine hiljada ljudi protestovalo je zbog nebrige o infrastrukturi i sumnje na korupciju u javnim nabavkama. Ali nesreća je takođe jasno pokazala kako danas funkcioniše srpska provladina medijska scena. Odmah je počela da „gasi” problem koju je predsedniku Vučiću nanelo urušavanje dela zgrade.

U potrazi za krizom koju će Vučić rešiti

„Mehanizam je uvek sličan – skrenuti pažnju sa pravog problema negde drugde. Zato što je ova vlast izgrađena na krizama. Na krizama koje Vučić i pravi i rešava, kao heroj“, kaže Dragana Obradović, direktorka srpskog ogranka nezavisne istraživačke mreže BIRN (Balkanska istraživačka mreža).

Stanica Novi Sad deo je železničke veze Beograd-Budimpešta koja se gradi, u koju su uključene i kineske kompanije. Za predsednika Vučića ovo je prestižan projekat. 2022. godine otvorio je ovu deonicu zajedno sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, naovdi češki portal.

„ Pošto je ministar podneo ostavku, odmah je počela medijska kampanja u njegovu odbranu, u pokušaju da se relativizuje cela stvar. Ne da se nesreća poveže sa korupcijom i loše obavljenim poslom, već da se za to okrivi činjenica da je stanica jednostavno stara. Bilo je i pokušaja da se mirni i izvorno potpuno apolitični demonstranti prikažu kao nasilnici koji tuku policiju“, objašnjava Obradović.

Slično kao u Mađarskoj, većina velikih medija u Srbiji je u rukama biznismena bliskih vlasti. Prema podacima organizacije Reporteri bez granica, Orbanova vlada na ovaj način kontroliše i do 80 odsto medija u zemlji. U Srbiji, takve procene otežavaju drugačija struktura i istorijski razvoj medijskog tržišta.

Istovremeno, vlasnici bliski vlasti kontrolišu i medijske agencije koje kupuju reklamni prostor u medijima, čime se još više smanjuju šanse za opstanak nezavisnih medija.

Ovome se dodaju i česte tužbe za uznemiravanje na Balkanu ( tzv. SLAP tužbe sa ciljem zastrašivanja novinara ), od kojih se četiri trenutno vode samo protiv mreže BIRN . Najpoznatiji primer je srpska redakcija Krik, koja se sredinom ove godine suočila sa četrnaest ovakvih tužbi.

Kad kažeš šta hoće…

Međutim, pomenuti očigledni nasrtaji na medije ne smetaju poštovaocima Aleksandra Vučića. To se tiče i bivšeg češkog predsednika Miloša Zemana, koji je bio u odličnim odnosima sa Vučićem.

Pred kraj svog mandata, Zeman je otvorio „Češku kuću” u Beogradu i podvukao svoje prijateljstvo sa Srbima rečima poput „Volim Srbiju, a ne volim Kosovo”. Vučić je, pak, ovog septembra stigao u dvorac Hlubočka da proslavi Zemanov 80. rođendan. Ovaj izveštaj pojavio se i u srpskim medijima, ali su drugi mediji sa češkim otiskom mnogo zanimljiviji.

Milutin Ilić, srpski pomoćnik poslanika SPD Jaroslava Foldine, redovan je gost provladinih TV kanala TV Hepi i TV Pink. Sam Foldina ima srpske korene i 2019. godine bio je deo Zemanove delegacije tokom putovanja u Beograd.

Njegovom pomoćniku Iliću dat je prostor u pomenutim srpskim medijima kao spoljnopolitičkom analitičaru. Prema rečima Dragane Obradović, ulaznica za ekran je pre svega slaganje sa stavovima Vučićevog režima:

„Teško je izaći u etar ako kritikujete zvaničnu politiku. Verovatno me ne bi pozvali... Ali ako govorite stvari koje nisu u suprotnosti sa politikom vlade, to je u redu. Onda nije teško stići tamo".

A tu je i proruski stav obe pomenute privatne TV stanice: „TV Hepi je potpuno proruski orijentisan, deo je ruske konspirativne vizije sveta. Nasuprot tome, TV Pink je pre nekoliko meseci promenila ton i proglasila se prozapadnom. Ali kako to izgleda u praksi? Kada prenesu vest i dođe teme Ukrajine, na primer, ona više neće biti potpuno proruska, već će je jednostavno potpuno preskočiti i ponovo pričati samo o Vučiću“, kaže Obradović.

Prema njenim rečima, televizija je premestila goste koji šire teorije zavere i proruski pogled na svet u višečasovne blokove koji emituju uglavnom rijaliti programe.

Češki tragovi u srpskoj propagandi

Poslednjih godina TV Pink je dao prostor i ostalim češkim navijačima Vučića. Radim Panenka, zamenik glavnog urednika servera" Parlamentni listi" i autor nekoliko knjiga o Milošu Zemanu, promovisao je u emisiji sopstvenu neprofitnu organizaciju „Češko-srpsko udruženje za međusobnu saradnju“. Nekoliko meseci ranije, Marijan Stepanović, još jedan predstavnik Panenkovog udruženja, gostovao je u emisiji iste stanice.

Inače, udruženje je prestalo da bude vidljivo aktivno izvesno vreme po isteku Zemanovog mandata i ima nefunkcionalni sajt.

Treće ime sa češkom vezom, koje se ponavlja u prenosima pomenutih medija, je Mina Zirojević – pravnica Ministarstva prosvete Srbije. Takođe je više puta davala intervju srpskoj redakciji državnog ruskog kanala Sputnjik.

Zirojević je više puta bila gost Praške konferencije „konzervativnih“ organizacija na temu Centralne Evrope, koju je ove godine po treći put organizovalo finansijski neprozirno udruženje "Patrimonium Sancti Adalberti". HlidaciPes.org je detaljnije opisao pozadinu ove konferencije koju je sponzorisao kardinal Dominik Duka sa učesnicima iz centralne Evrope i Balkana.

Prošle godine, kada je srpski dnevni list Danas profilisao Zirojevićevu povodom njenog statusa zamenika ministra prosvete za međunarodnu saradnju u Srbiji, pored advokatske je pominjana i njena medijsku karijeru:

„Zirojević je poznato lice svima koji dan započinju sa provladinom televizijom. Mogla je da govori o čitavom nizu tema, od ekoloških protesta, dešavanja u EU do rata u Ukrajini“, navodi Danas i dodaje da je Zirojević nastupala i na TV Pink ili TV Hepi, na primer .

Međutim, pored provladinih medija, napadi na novinare koji se ne slažu sa režimom deo su uobičajene društveno-medijske realnosti u Srbiji. Mreža tabloidnih medija u vlasništvu pristalica vlasti rutinski reprodukuje kampanje političara, koje dodatno pojačavaju i podstiču nepoverenje i mržnju prema nekim novinarima“, rezimirao je Međunarodni institut za štampu u svom prošlogodišnjem izveštaju o Srbiji.

Međutim, češki i srednjoevropski navijači Vučićevog režima ništa od ovoga ne pominju naglas. Naprotiv, neki od njih aktivno učestvuju kao učesnici u srpskoj provladinoj medijskoj akciji.

Glas javnosti/https://hlidacipes.org

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS



KOMENTAR