Glas Javnosti

PLJAČKA SRPSKE KRALJICE BANJA (3) Nek se gradi po Vrnjačkoj Banji, bitan je samo keš u džepu

Politika
Autor: Glas javnosti

Detaljnim proverama došlo se do podataka da je predsednik opštine Vrnjačka Banja Boban Đurović znatna materijalna sredstva, u vidu nepokretnosti, protivpravno stekao na taj način što je posredstvom svojih političkih i poznaničkih veza uticao da se vlasnicima pojedinih građevinskih preduzeća izdaju građevinske dozvole u što kraćem roku, izmenivši prenamena parcela i neometano omogući izvođenje rado

Ovo je jedan od ključnih konstatacija dobijenih posle kriminalističko-obaveštajnih aktivnosti u slučaju Vrnjačka Banja, do kojih je došao “Glas javnosti” što bez censure objavljuje u nekoliko nastavaka. A kako se u toj opštini radi? Koliko investitori plaćaju takse? Koliko se ruši ambijetalna celina i koliko se uništavaju termalni izvori kraljice srpskih banja? Ko uzima milionske sume evra od investitora? Možda je jedan od primera iz kriminalno-obaveštajnih aktivnosti na slučaju Bobana Đurovića…

Apartmansko naselje “Vukojičić”, u blizini mineralnog izvora “Snežnik” u zoni sanitarne zaštite, građen je na osnovu građevinske dozvole. Ali, redosled dobijanja građevinskih dozvola i plaćanja komunalija bio je sledeći:

- Na osnovu idejnog projekta apartmanskog naselja “Vukojičić” kojim je bila predviđebna izgradnja 39 apartmana na toj lokaciji, investitor je platio komunalije po tadašnjem cenovniku. Pošto je platio unapred dobio je popust 20 odsto i na osnovu tako malog minosrnog iznosa komunalija dobio je građevinsku dozvolu na osnovu izvođačkog projekta kojim je predviđena izgradnja 85 apartmana. A, stvarno su izgrađena 103 apartmana, a komunalije plaćene za 39. I kada se podeli plaćeni iznos komunalija sa stvarno izgrađenim kvadratima dobijamo iznos od 14 evra po kvadratnom metru. Po izveštaju Banjskog saveta trebalo je da plati 674 evra po kvadratnom metru. 

I evo kako to građenje izgleda i iz drugog ugla. Prema planu Generalne regulacije Vrnjačka Banja (službeni list opštine Vrnjačka Banja broj 8/2017) predviđene su zone za višeporodično stanovanje “Snežnik” a dati su i parametri u ovoj zoni: zauzetost parcele 30 odsto, zelenilo na parceli 30 odsto i visina 10,5/13,5 metara. Međutim, kada se gradi pod kontrolom gradonačelnika dobiju se sledeći parametri: zauzetost parcele 75-80 odsto, visina uglavnom prekoračena za jednu ili dve etaže, kod uređenja parcele i utvrđivanja broja parking mesta uopšte se ne vodi računa o uslovima koji proizilaze iz Zakona o turizmu. Postavlja se pitanje: gde su bile inspekcijske službe u toku gradnje kao i gde je novac za komunalije za 64 apartmana.

Umešao se u “Merkur”

BOBAN Đurović, navodi se u izveštaju, omogućio je Dejanu Stanojeviću da bude vršilac dužnosti direktora banjske Specijalne bolnice za lečenje i rehabilutaciju “Merkur”. Isti taj Stanojević je, međutim, prethodno u tri mandata bio direktor “Merkura”.

Za to vreme, Đurović se po medijima hvalio uspehom “buma” Vrnjačke Banje:

- Svesni smo bili da bez privatnih investicija zajedno sa državnim nećemo imati održivost i kvalitet. Počeli smo sa sređivanjem vrnjačkih parkova, uređenjem šetališta, sredili izvorišta, radili na izgradnji modernih saobraćajnica i polako pripremali teren za investitore, danas naše prijatelje i sugrađane. Uspeli smo da kompaniju „Cepter“ zainteresujemo za Vrnjačku Banju i da se dogovorimo da i nezavršeni objekat Zvezde 2, koji trideset godina ruži našu promenadu, bude u paketu i da se on završi. Po istom principu smo radili i sa "Fontanom", "Tonantijem", "Alko grupom", "Banbusom", "Vrnjačkim termama", "Pegazom"...

SUTRA: Sve poslovne tajne ulaska Filipa Ceptera u Vrnjačku Banju

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR