Basta je u intervjuu kazao da „oseća isto nezadovoljstvo kao i građani“, ali da „život mora da se nastavi i da svi mi moramo da damo doprinos u izgradnji društva bez nasilja“.
„Smatram da su i ostali članovi Vlade Srbije morali da budu na ulici sa građanima zbog tragedije koja nas je sve zadesila, ali svako donosi svoje odluke. Uvek gledam šta je to što mogu da uradim i uvek kad sam u prilici da menjam stvari na bolje, to ću i učiniti“, rekao je Basta komentarišući proteste koji su krenuli posle dva masakra u Srbiji – u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu i ubistvima u selima u Mladenovcu i Smederevu.
Basta je „pozvao predsednika i opoziciju da sednu i naprave neki dogovor“, ali odgovora nije bio.
„Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovio je više puta da je otvoren za razgovore sa građanima koji izražavaju nezadovoljstvo na mirnim protestima, ali i za razgovore sa predstavnicima opozicije oko suštinskih stvari za napredak našeg društva. Srbiji je potrebno jedinstvo, a ne dalje produbljivanje sukoba i kopanje rovova. Kao i za sve u životu, i po ovom pitanju potrebno je vreme da se strasti smire i da se dođe do pomirljivog tona. Iskreno verujem da je moguće da dođe do razgovora između vlasti i opozicije oko suštinskih pitanja“, izjavio je Basta.
Smatra da je dogovor moguć.
„Pre svega zato što je pozitivan stav nešto sa čime koračam kroz život podignute glave, bez obzira na to sa kakvim se teškoćama kao narod suočavamo. Dogovor je jedino moguće rešenje jer bi svaki drugi scenario bio poguban za našu zemlju“, ocenio je Basta.
Premijerka Ana Brnabić optužila je neke funkcionere koji šetaju na protestima, a na pitanje da li oni imaju pravo da šetaju na protestima, Basta kaže da „pravo na nenasilan protest u vidu šetnje ima svako u ovoj zemlji“.
Od njegove objave da treba uvesti sankcije Rusiji, u javnosti se spekuliše da je „pitanje dana kada će Basta biti smenjen“.
„Bavljenje politikom podrazumeva da ćete često biti izloženi situacijama koje nisu prijatne kada se borite za svoje stavove. Uvek će biti onih koji se neće slagati sa vama, ali to ne sme da bude razlog za odustajanje. Borba za evropski put Srbije, prosperitet i bolji život naših građana nema alternativu. Srbija poštuje emotivni odnos prema Ruskoj Federaciji i njenim građanima, ali na emocijama ne treba graditi politiku. Kada bi vaš brat izvršio neki zločin, da li biste ga racionalno podržavali“, upitao je Basta.
Prema njegovim rečima, uvođenjem sankcija Srbija bi bila „na racionalnoj strani“, posebno kada se govori o ekonomiji, što je, kaže, njegov fokus.
O tome da li su Srbiji potrebni ivanredni izbori, Basta kaže:
„Izbori su uvek dobro rešenje kada ne postoji neki drugi način da se srede odnosi u društvu. Ipak, veoma je važan period nakon održavanja izbora kada treba uspostaviti jasnu strategiju za razvoj zemlje i kada treba napraviti sistemske reforme koje će unaprediti život naših građana. Ljudima su potrebni puni frižideri, uređen sistem državne uprave, ali i da imamo bolje zdravstvo i školstvo“.
A na pitanje zašto je iz skupštinske procedure povukao Predlog zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije, ministar kaže da su „nastale brojne zabune“.
„Nastale su brojne zabune u javnosti po pitanju tog predloga zakona, koji je inače preporuka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), a u građanima su se probudile sumnje da neko hoće da rasipa nacionalne i državne resurse. Smatram da se nije na adekvatan način komuniciralo sa javnošću o toj temi i potrebno je vreme da se pojasne neki delovi koji najviše opterećuju. Predlog zaključka o povlačenju iz skupštinske procedure upućen je radi razmatranja i odlučivanja na sednici Vlade s obzirom na to da je ocenjeno da je potrebno obaviti dodatne konsultacije o pitanjima koja su predmet uređivanja ovog zakona“, naveo je Basta
Glas javnosti/D01S