Podsetimo, u maju je već promenjena struktura vlastištva u Naftnoj industriji Srbije u korist Gazproma, koji je dobio 6,15% akcija Gazpromnjefta koji je pod sankcijama, pa sada Gazpromnjeft ima 50% udela, a sve kako NIS ne bi došao pod udar zapadnih sankcija.
Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize u Privrednoj komori Srbije, za eKapiju kaže da sve zavisi od toga kako će se situacija dalje razvijati, piše portal Ekapija.
- Da li će EU u okviru novih paketa sankcija Rusiji uključiti da pod udar embarga, na primer, dođu firme u kojima ima više od 30% vlasništva ruskog kapitala? Niko još ništa nije rekao zvanično u tom smislu, ali čim je Vučić izašao sa tom pričom, on verovatno ima neke informacije – kaže Stanić.
A da bi kompanija i pod tim uslovima moga da nastavi da funkcioniše, bile bi moguće tri opcije:
- Ili da Srbija otkupi deo vlasništva od Rusa, ili da Rusi potpuno izađu, ili da u NIS uđe neki strani kapital.
Za Stanića je preuzimanje od strane države Srbije krajnja opcija, jer bi mnogo koštalo budžet, iako bi naravno mnogo značilo za energetsku stabilnost.
On podseća da se u medijima spominjala i priča o ulasku Mađara u EPS, kao "trampa" za udeo Srbije u Mađarskoj nuklearki Pakš 2.
Zaključuje da Mađarska postaje ključna za energetsku stabilnost Srbije – prvo zbog skladišta gasa koje mi kod njih zakupljujemo, drugo, zbog moguće podrške NIS-u, treće zbog moguće saradnje sa EPS-om i četvrto, ukoliko dođe do havarije na Turskom toku, da imamo pristup ruskom gasu preko Ukrajine na Mađarsku.