- Doprinos Projekta Jadar bruto domaćem proizvodu Srbije bi iznosio 627 miliona dolara godišnje. Ako se dodaju indirektan i indukovani efekat, ukupan doprinos BDP-u bi iznosio 1,5 milijardi dolara - rekao je profesor beogradskog Ekonomskog fakulteta dr Dragan Lončar.
Profesor, međutim, objašnjava da se studija bavila procenom isključivo ekonomskih efekat i ne onima koji se tiču uticaja na životnu sredinu, poljoprivredno stanovništvo, socijalne aspekte.
Novinarima je na konferenciji predočeno da mogu da se postavljaju pitanja isključivo o Studiji ekonomskog uticaja. Tako su poslednici sedme sile ostali uskraćeni za odgovore na mnoga pitanja o uticaju projekta na životnu sredinu, zdravlje ljudi, studije koje se odnose na tu oblast i slične teme, one koje i najviše interesuju ljude u dolini Jadra, gde se planira rudnik, i koji su protiv otvaranja rudnika. Kako je rečeno, mediji za te odgovore mogu da se obrate službi za odnose sa javnošću "Rio Save" i da je moguće organizovati sastanak sa predstavnicima kompanije.
- Projekat se završava po svim zakonima Srbije, prateći standarde i Evropske unije. Studije planiramo da završimo do kraja godine, a kakav će biti postupak, za to su nadležna ministarstva. Sigurno će postojati javni uvid za sve zainteresovane strane. Briga ljudi, koji tamo žive, nešto je što uzimamo u obzir, i naš najveći zadatak je da upravo na ta pitanja odgovorimo - rekla je Vesna Prodanović, direktorka firme "Rio Sava", ćerke kompanije "Rio Tinto" u Srbiji.
Zabraniti rad pomenute firme, a one koji su zapoceli posao, odnosno pregovore sa predstavnicima iste pozvati na odgovornost.