Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, rekla je, da je v.d. direktoru EPS-a Miloradu Grčiću istekao mandat, da je on faktički na čelu ovog javnog preduzeća, bez obzira na formalno stanje, i da ima potpunu odgovornost za rukovođenje ovim sistemom.
“Što se tiče smena, ja mislim da je predsednik bio vrlo jasan, mislim da smo svi razumeli. Ko nije razumeo, ja ne mogu na to da utičem”, rekla je ona novinarima.
„Mi smo raspisali konkurs za direktore Srbijagasa i Transportgasa, verujem da će uskoro biti raspisani konkursi za sve direktore. Kada govorimo o EPS-u, direktor je faktički na čelu tog preduzeća, bez obzira na formalno stanje i znači da je odgovoran za poslovanje. Verujem da će se svi direktori birati na javnim konkursima i to je najvažnije“, rekla je ona.
Odgovarajući na pitanje, da li se oseća odgovornom zbog krize u elektroenergetskom sektoru, rekla da je najlakše smeniti ministra, ali to neće rešiti višegodišnje probleme u EPS-u.
„Nedovoljna ulaganja u kompletan elektroenergetski sistem je ozbiljan faktor koji je doveo do krize. Informacije koje smo dobijali i Ministarstvo i Vlada i predsednik republike očigledno nisu bile tačne. Najlakše je smeniti ministra, ali to neće rešiti probleme u planiranju i rukovođenju u energetskom sektoru“, kazala je ona.
Mihajlović je kazala da je Ministarstvo rudarstva i energetike još u aprilu formiralo radnu grupu za osiguranje snabdevanja na teritoriji Srbije, u kojoj su se nalazili i direktori EPS i Elektrodistribucije Srbije.
„Na svakoj sednici te radne grupe svi predstavnici EPS koji su učestvovali u radu, svi do jednog, su se izjasnili da je EPS spreman za zimu, da ima dovoljno uglja, dovoljno dobrog kvaliteta, da nikakvih problema neće biti u zimskom periodu“, rekla je ministarka.
Ona je kazala da je do problema došlo „zbog toga što se nije dobro planiralo, upravljalo, nisu se uradile neke stvari koje su tinjale godinama“.
Odbacila je, kako je navela, “teorije zavere” da situacija ima bilo kakve veze sa prelaskom na zelenu energiju ili privatizacijom EPS-a.
„Mora drugačije da se upravlja EPS-om i ja verujem da ćemo se u narednim danima i nedeljama itekako dogovoriti kako će to nadalje da se radi“, rekla je.
Prema njenim rečima, oko 1.500 korisnika još uvek nema struju, a radi se o 49 trafo stanica.
„Mi sada imamo bolju situaciju, polako se dižu blokovi, država je tu sve vreme i obazbeđuje sve što je potrebno“, kaže Mihajlović.