Glas Javnosti

DAN KADA JE OSLOBOĐEN BEOGRAD! U školama pročitan dopis: Okupator se nije borio zato što je voleo našu prestonicu

Društvo
Autor: Glas javnosti

Na današnji dan pre 77 godina Beograd je oslobođen posle 1.287 dana fašističke okupacije. Beograd ponosno slavi svoju slobodu.

U tekstu proglasa se navodi da su na današnji dan, pre 77 godina, 20. oktobra 1944. godine, herojska partizanska vojska i sovjetska Crvena armija oslobodile naš grad, posle 1.287 dana fašističke okupacije. Beograd je okupiran u aprilu 1941. godine pošto su fašisti surovo bombardovali naš grad, uništili desetine hiljada kuća i zgrada i ubili hiljade ljudi i dece.

Oslobodiocima Beograda komandovao je general-lajtnant i narodni heroj Peko Dapčević. Danas jedan bulevar u našem gradu nosi ime po ovom heroju. Borbe za Beograd bile su toliko krvave da je za samo jednu kuću ili neku od predratnih zgrada ginulo desetine partizanskih i sovjetskih vojnika. A oslobađala se kuća po kuća, ulica po ulica, jer se okupator dugo spremao za opsadu boreći se do poslednjeg čoveka.

Foto: Wikipedia

Okupator se za Beograd nije borio zato što je voleo našu prestonicu nego zato što je naš grad najveći i najvažniji grad ovog dela Evrope. Fašisti su znali da će, ukoliko izgube Beograd, saveznička vojska osvojiti njihovu prestonicu Berlin.

Hiljade partizanskih i sovjetskih boraca izgubilo je živote tokom devet dana borbi u "Operaciji Beograd". To su bili mladići i devojke koji su poginuli da bismo mi danas živeli u slobodi. Oni su sahranjeni na Groblju oslobodilaca Beograda, gde ćemo i danas položiti cveće u njihovu čast, poštujući žrtvu koju su podneli, navodi se u proglasu koji je pročitan učenicima.

Foto: Wikipedia

Jutros je u svim beogradskim osnovnim školama deci pročitan Proglas Grada Beograda povodom Dana oslobođenja Beograda, izjavio je zamenik gradonačelnika Goran Vesić.

- Ponosan sam jer slavimo svoju istoriju i našu antifašističku borbu. Do 2013. godine to je nažalost bilo zabranjeno u našem gradu - istakao je Vesić.

Ovaj događaj ima i svoju drugu stranu. Brojni intelektualci i domaćini su posle ovog proboja partizanskih snaga napustili, su bili uhapšeni, kao odmazda zbog navodne saradnje sa okupatorom. Istina je da je većina tih ljudi bili rojalisti, pravoslavne vere i građanske orijentacije. Veliki broj ljudi je nestalo, i posle toliko godina ne zna im se kako su skončali. 

Sedam dana posle 20. oktobra 1944. i oslobođenja Beograda od nemačke okupacije nekoliko desetina jugoslovenskih partizana započeli su, po opisima spektakularnu, ali do danas slabo naučno istraženu, akciju „čišćenja" neprijateljske vojske. U podzemlju.

Iz ruševina, podruma, šupa, ali i kanalizacije trebalo je isterati sakrivene naciste, ali i neprijatelje iz građanskog rata - pripadnike četničkog pokreta i njihove saradnike.
O njihovim borbama se pisalo u medijima, neke scene se pojavljuju u kultnoj partizanskoj seriji „Otpisani", ali istorijskih podataka o njima nema.

(Glas javnosti)

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI
KOMENTAR