Blokada će, kako preciziraju, biti održana u subotu, 26. avgusta od 14 do 22 sata.
„Stop Zakonu o planiranju i izgradnji“, „Narodnu inicijativu na dnevni red!“, glavne su poruke organizatora blokade.
Izmene pomenutog zakona podrazumevaju ukidanje naplate za konverziju zemljišta kojom se pravo korišćenja prevodi u pravo svojine nad zemljištem, čime se zemljište u javnoj svojini poklanja domaćim i stranim investitorima koji su pravo korišćenja nad hektarima građevinskog zemljišta stekli u velikom broju kroz diskutabilne privatizacije društvene i državne svojine i preduzeća, objašnjavaju u SEOS-u i taksativno navode i ostale primedbe na usvojene zakonske izmene, a to su:
– Fazno planiranje u kome se planovi najvišeg reda mogu menjati u bilo kom trenutku na zahtev investitora, čime se strateško planiranje obesmišljava
– Samo investitor je zainteresovana strana izgradnje (stranka u postupku), pa se tako građani koji su pogođeni pogrešnim projektima ne mogu žaliti
– Mogućnost neograničenog produžavanja roka trajanja građevinskih dozvola, čime investitori mogu da okupiraju određene lokacije neograničeno dugo bez započinjanja planirane izgradnje
– Kao stranka u postupku izdavanja građevinskih dozvola isključivo i samo je investitor. Ovo praktično znači da mi kao građani više nemamo prostor da reagujemo u cilju zaštite javnog interesa koji je često na udaru građevinskih radova
– Uvođenje „Nacionalne agencije za prostorno planiranje“ čiji bi glavni izvor finansiranja zavisio od donacija privatnog sektora, tj. investitora. To bi značilo da bi investitori, a ne institucije, planski dokumenti i građani, uticali i kontrolisali šta se, gde i na kakav način gradi po Srbiji, što je alarmantno!
– Mogućnost izgradnje bez dozvole za uticaj na životnu sredinu kompletnog projekta
– Mogućnost oduzimanja imovine EKSPROPRIJACIJOM pri čemu se vaša imovina, iako se proglašava javnim interesom i oduzima, plaća kao poljoprivredno zemljište po znatno umanjenim cenama!
Zakon je neustavan i donet mimo uobičajenih procedura, ističu organizatori blokade.
Nakon izglasavanja zakona u Skupštini, SEOS je uz podršku brojnih organizacija i prikupljene potpise 84 narodna poslanika nameravao da preda Ustavnom sudu Zahtev za ocenu ustavnosti, ali je sekretar Skupštine, počinivši dva krivična dela, izbegao da blagovremeno dostavi overen tekst izglasanog zakona kako bi zahtev za ocenu ustavnosti bio kompletiran i predat Ustavnom sudu, navode u SEOS-u i dodaju da je „u kupljenom vremenu koje mu je skupštinski sekretar obezbedio, Aleksandar Vučić hitro potpisao Ukaz za proglašenje Zakona“.
Kucnuo je čas da svi koji se iskreno bore da ova zemlja ne postane očerupana kolonija stanu jedni uz druge, kažu u SEOS-u.
- Zakon o dopunama i izmenama Zakona o planiranju i izgradnji je stupio na snagu, predata je Inicijativa za ocenu ustavnosti Zakona Ustavnom sudu nakon čega smo telefonski od službe Suda dobili informaciju da su svi na kolektivnim odmoru. Rio Tinto i druge rudarske kompanije ubrzano rade na svojim projektima uz propagadnu mašineriju domaćih im pomagača i promotera. Narodna inicijativa o zabrani istraživanja, eksploatacije i prerade litijuma, bora i pratećih asocijacija metala nije stavljena na dnevni red Narodne skupštine, što je bezočno kršenje Ustava i ljudskih prava. Čitava zemlja je prekrivena senkom bezakonja, nasilja, otimačina. Oni kojima ovakvi Zakoni i ovakav odnos prema prirodnim resursima iz nekog razloga odgovara, neka ostanu kod kuće gledajući svoje uske interese, narod kome je zaista došlo do kućnog praga će naći načina da se odbrani - navodi se u saopštenju Saveza ekoloških organizacija Srbije i ističe:
- Ovo je ispit časti i dostojanstva. Mi, obični ljudi, ne želimo da ćutke posmatramo kako nam tajkuni, veleizdajnici i strane kompanije, u sprezi sa vlašću, razaraju i otimaju zemlju pod izgovorom prosperiteta i povećanja standarda. Zato pozivamo sve političke partije, nevladine organizacije, pokrete i pojedince da dodju na Gazelu i pokažu na delu da su protiv propasti Srbije. Vidimo se! - poručuju iz SEOS-a.