Glas Javnosti

GRADNJA NA MAKIŠKOM POLJU VODI U EKOLOŠKU KATASTROFU: Posledice poslova stranih firmi u zastrašujuće (VIDEO)

Ostale Emisije
Autor: Glas javnosti

Šest udruženja građana i političkih stranaka uputilo je stranim kompanijama koje treba da na Makiškom polju grade beogradski metro i ambasadama Francuske i Kine, zemalja iz kojih te kompanije dolaze, pisma u kojima ih obaveštavaju da bi gradnja bila protivzakonita i da bi izazvala ozbiljne ekološke posledice, jer se radi o lokaciji na kojoj se nalazi glavno izvorište sa koga se Beograd snabdeva vodom za piće.

 Reč je o francuskim kompanijama “Alstom” i “Ežis rejl” i kineskoj “Pauer Čajna” sa kojima bi sutra predstavnici Vlade Srbije trebalo da potpišu Memorandum o razumevanju za projekat “Beogradski metro”, rečeno je na konferenciji za medije predstavnika organizacija koje su uputile pisma, a to su: Bitka za Košutnjak, Narodna stranka, Pokret Slobodna Srbija, Srpski pokret Dveri, Građanska platforma i Pokret Oslobođenje. Kompanije su pozvane da ne učestvuju u uništavanju urbanog tkiva i prirodnih resursa grada, u projektu čiji je cilj, kako je navedeno, sticanje profita interesnih grupa i pojedinaca bliskih vrhu gradske i državne vlasti. 

Nismo protiv gradnje metroa, koji je potreban Beogradu, ali odlučno se protivimo gradnji na planiranoj lokaciji jer bi vodila u ekološku katastrofu, naglašeno je na konferenciji. Posledice bi, upozoreno je, bile zastrašujuće: nedostatak pijaće vode, ugrožavanje kvaliteta vode i trajno zagađenje podzemnih voda i reni bunara, na šta su ukazali i stručnjaci relevantnih institucija. Kako je objašnjeno, planirano je da se nova kanalizacija sa Makiškog polja uliva u postojeći čukarički kolektor koji je već opterećen, zbog čega bi dolazilo do izlivanja otpadnih voda na prostoru odakle se Beograd snabdeva vodom za piće. Radi se o, kako je naglašeno, životnom pitanju i goloj borbi za egzistenciju.

 Odluke u vezi sa gradnjom na Makiškom polju donete su nelegalno, kršenjem brojnih zakona i propisa, na netransparentan i nedemokratski način, bez adekvatnog učešća javnosti i uvažavanja brojnih primedbi građana, u vreme epidemijske krize, čulo se na konferenciji. Raniji plan da gradnja metroa počne na Petlovom brdu, lokaciji ka kojoj gravitira 150.000 ljudi, promenjen je kako bi se metro gradio na mestu gde nema stanovnika, u njivama i kukuruzištima, što je, kako je ocenjeno, politička i marketinška odluka pred beogradske izbore sledeće godine. Tako bi se prva i druga linija metroa ukrstile u Beogradu na vodi, a u pozadini takve odluke, rečeno je, leže korupcija i investitorski urbanizam sa ciljem da skoče cene stanova u pojedinim delovima grada. Sve te promene dodatno su poskupele celokupnu investiciju koja je narasla na 4,4 milijarde evra, a to će plaćati građani koji se protive projektu, istaknuto je na konferenciji. 

(Glas javnosti)

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR