Softverska kompanija Adobe predstavila je novu futurističku „digitalnu haljinu“ koja omogućava korisnicima da menjaju šare na njenoj površini u hodu pritiskom na dugme. Haljina, kreirana u okviru Adobe-ovog „Project Primrose“, napravljena je od šljokica koje su „reflektivni moduli difuzora svetlosti“ napravljeni od tečnih kristala poput onih u pametnom osvetljenju. Istraživači kažu da su šljokice u osnovi sićušni ekrani napravljeni od pametnih materijala.
Haljina je prvi put predstavljena publici na Adobe-ovoj MAKS konferenciji prošle nedelje, a softverska kompanija je opisala kao „oživljavanje tkanine“. Video sa konferencije pokazao je istraživačicu Adobe-a Kristin Dirk kako nosi odeću bez naramenica, koja je na prvi utisak izgledala kao prosečna koktel haljina, ali šare na njoj počinju da se menjaju odmah pritiskom na dugme daljinskog upravljača.
„Za razliku od tradicionalne odeće, koja je statična, peršun mi omogućava da osvežim svoj izgled u trenutku“, rekao je naučnik iz Adobe-a dok je pokazao da njegove boje mogu da pređu od svetle do tamne u trenutku.
Istraživač koji je postao model takođe je pokazao da haljina ne samo da je imala statične promene, već i animirane dizajne sa šarama koje blede i nestaju.
Gospođa Dirk, koja ne samo da je dizajnirala haljinu već ju je i sama sašila, pokazala je da će odeća čak reagovati na pokret.
Istraživači kažu da je haljina napravljena korišćenjem „tečnog kristala dispergovanog polimerom (PDLC) sa refleksivnom podlogom“, materijala koji se obično koristi u pametnim prozorima.
„Ovaj materijal male snage koji ne emituje može da se iseče na bilo koji oblik i dinamički raspršuje svetlost“, napisali su naučnici u studiji predstavljenoj na tehničkoj konferenciji prošle godine, ali ostaje nejasno koliko haljina zapravo može biti teška.
„Dizajneri mogu da ulože ovu tehnologiju u odeću, nameštaj i druge površine kako bi otključali beskonačne mogućnosti stila – kao što je mogućnost preuzimanja i nošenja najnovijeg dizajna od omiljenog dizajnera“, napominje Adobe.
Rekli su da se visokotehnološke šljokice koriste i za manje proizvode koji su deo projekta Primrose, uključujući tašnu i platno.
„Nadamo se da će ovaj rad inspirisati buduće dizajnere fleksibilnih ekrana“, rekli su naučnici.