U pitanju je RISC-V, koji se izgovara kao „rizik pet“, tehnologija otvorenog koda koja se takmiči sa skupom vlasničkom tehnologijom britanske kompanije za dizajn poluprovodnika i softvera Arm Holdings. RISC-V se može koristiti kao ključni sastojak za bilo šta, od čipa za pametni telefon do naprednih procesora za veštačku inteligenciju.
Neki poslanici - uključujući dva predsednika odbora republikanaca Predstavničkog doma, republikanskog senatora Marka Rubija i demokratskog senatora Marka Vornera - pozivaju Bajdenovu administraciju da preduzme mere u vezi sa RISC-V, navodeći razloge za nacionalnu bezbednost.
Zakonodavci su izrazili zabrinutost da Peking iskorišćava kulturu otvorene saradnje među američkim kompanijama da unapredi sopstvenu industriju poluprovodnika, što bi moglo da naruši trenutno vodeće mesto SAD u oblasti čipova i pomogne Kini da modernizuje svoju vojsku. Njihovi komentari predstavljaju prvi veliki napor da se američkim kompanijama ograniče rad na RISC-V.
Predstavnik Mike Gallagher, predsedavajući komisije Predstavničkog doma za Kinu, rekao je da Ministarstvo trgovine treba da „zahteva da bilo koja američka osoba ili kompanija dobije izvoznu dozvolu pre nego što stupi u kontakt sa entitetima NRK (Narodna Republika Kina) na RISC-V tehnologija“.
Takvi pozivi da se reguliše RISC-V najnoviji su u američko-kineskoj borbi oko tehnologije čipova koja je eskalirala prošle godine uz sveobuhvatna ograničenja izvoza za koja je Bajdenova administracija rekla Kini da će ažurirati ovog meseca.
„KPK (Komunistička partija Kine) zloupotrebljava RISC-V da bi zaobišla dominaciju SAD nad intelektualnom svojinom koja je potrebna za dizajniranje čipova. Amerikanci ne bi trebalo da podržavaju strategiju prenosa tehnologije NRK koja služi za degradiranje američkih zakona o kontroli izvoza“, rekao je predstavnik Majkl Mekol, predsednik Komiteta za spoljne poslove Predstavničkog doma.
Mekol je rekao da želi akciju Biroa za industriju i bezbednost, dela Ministarstva trgovine koji nadgleda propise o kontroli izvoza, i da će nastaviti sa zakonodavstvom ako se to ne ostvari.
Biro „konstantno preispituje tehnološko okruženje i okruženje pretnji, i neprestano procenjuje kako najbolje primeniti naše politike kontrole izvoza da bi zaštitili nacionalnu bezbednost i zaštitili osnovne tehnologije“, rekao je portparol Ministarstva trgovine u saopštenju.
„Komunistička Kina razvija arhitekturu čipova otvorenog koda kako bi izbegla naše sankcije i povećala svoju industriju čipova“, rekao je Rubio u izjavi za Rojters. „Ako ne proširimo našu kontrolu izvoza kako bismo uključili ovu pretnju, Kina će nas jednog dana nadmašiti kao globalnog lidera u dizajnu čipova.
„Bojim se da naši zakoni o kontroli izvoza nisu opremljeni da se nose sa izazovom softvera otvorenog koda – bilo u naprednim poluprovodničkim dizajnom kao što je RISC-V ili u oblasti veštačke inteligencije – i potrebna je dramatična promena paradigme“, rekao je Vorner. u izjavi Rojtersu.
RISC-V nadgleda neprofitna fondacija sa sedištem u Švajcarskoj koja koordinira napore među profitnim kompanijama da razviju tehnologiju.
Tehnologija RISC-V došla je iz laboratorija na Univerzitetu Kalifornije u Berkliju, a kasnije je imala koristi od finansiranja Pentagonove Agencije za napredne istraživačke projekte (DARPA). Njegovi kreatori su ga uporedili sa eternetom, USB-om, pa čak i internetom, koji su besplatno dostupni i oslanjaju se na doprinose iz celog sveta kako bi inovacije bile brže i jeftinije.
Rukovodioci kineske kompanije Huavei Technologies prihvatili su RISC-V kao stub napretka te zemlje u razvoju sopstvenih čipova. Ali Sjedinjene Države i njihovi saveznici su takođe skočili na tehnologiju, jer čip gigant Qualcomm radi sa grupom evropskih automobilskih kompanija na RISC-V čipovima i Alphabetovim Google-om koji kaže da će Android učiniti najpopularnijim mobilnim telefonom na svetu operativni sistem, rad na RISC-V čipovima. Njegovi rukovodioci su u avgustu rekli da veruju da će RISC-V ubrzati inovacije čipova i transformisati tehnološku industriju.
Gugl nije odgovorio na zahtev za komentar.
Ako bi Bajdenova administracija regulisala učešće američkih kompanija u fondaciji sa sedištem u Švajcarskoj na način koji traže zakonodavci, taj potez bi mogao da zakomplikuje način na koji američke i kineske kompanije rade zajedno na otvorenim tehničkim standardima. To bi takođe moglo da stvori prepreke za kinesku potragu za samodovoljnošću čipovima, kao i za napore SAD i Evrope da stvore jeftinije i svestranije čipove.
Džek Kang, potpredsednik za razvoj poslovanja kompanije SiFive, startap kompanije iz Santa Klare u Kaliforniji koji koristi RISC-V, rekao je da bi potencijalna ograničenja američke vlade za američke kompanije u vezi sa RISC-V bila „ogromna tragedija“.
„To bi bilo kao da nam zabranite rad na internetu“, rekao je Kang. „To bi bila ogromna greška u pogledu tehnologije, liderstva, inovacija i kompanija i radnih mesta koja se otvaraju.
Regulisanje otvorene diskusije o tehnologijama je ređe od regulisanja fizičkih proizvoda, ali nije nemoguće, rekao je Kevin Volf, advokat za kontrolu izvoza u advokatskoj firmi Akin Gamp koji je radio u Ministarstvu trgovine za vreme bivšeg predsednika Baraka Obame. Postojeća pravila o izvozu čipsa mogla bi pomoći da se obezbedi pravni okvir za takav predlog, rekao je Volf.