Glas Javnosti

Prva globalna baza podataka za praćenje proizvodnje fosilnih goriva

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

Carbon Tracker je razvio prvu globalnu bazu podataka za praćenje proizvodnje fosilnih goriva, rezervi i emisija u svetu. Globalni registar fosilnih goriva lansiran je 19. septembra. Registar obuhvata 75% globalnih rezervi fosilnih goriva, proizvodnju i emisije, a dostupan je za javnu upotrebu kao prva baza podataka ove veličine.

Prva globalna baza podataka za praćenje proizvodnje fosilnih goriva, rezervi i emisija u svetu, Globalni registar fosilnih goriva (The Global Registry of Fossil Fuels) lansirana je 19. septembra uz podatke sa preko 50.000 polja nafte, gasa i uglja u 89 zemalja, piše portal Energija Balkana.

Prva baza podataka ove veličine

Registar obuhvata 75% globalnih rezervi fosilnih goriva, proizvodnju i emisije, a dostupan je za javnu upotrebu, kao prva baza podataka ove veličine. Do sada su javnostima bile dostupne samo, uz plaćanje, privatne baze podataka i analize korišćenja i rezervi fosilnih goriva u svetu. Međunarodna agencija za energiju (IEA) takođe održava javne podatke o nafti, gasu i uglju, ali se fokusira na potražnju za tim fosilnim gorivima, dok ova nova baza podataka gleda na ono što još uvek treba spaliti.


Registar razvio Carbon Tracker

Registar je razvio Carbon Tracker, neprofitni istraživački centar koji istražuje efekat tranzicije energije na finansijska tržišta i Global Energy Monitor, organizacija koja prati razne energetske projekte širom sveta.

U svojoj analizi podataka, programeri su otkrili da Sjedinjene Države i Rusija imaju dovoljno fosilnih goriva pod zemljom čije bi sagorevanje iscrpelo preostali svetski budžet ugljenika. Tačnije ono što svet može sebi priuštiti emituje pre nego što se planeta zagreje do granice od 1,5 stepeni Celzijusa. Pokazuje, naime, da bi ove rezerve stvorile 3,5 biliona tone emisija gasova sa efektom staklene bašte, što je više od svih proizvedenih emisija od industrijske revolucije.


Mark Kampanale, osnivač Carbon Tracker-a, rekao je za AP da se nada da će deoničari naftnogasnih kolosa poput Shell-a, Exxon-a i Chevrona koristiti ove podatke kako bi okrenuli kompanije da okrenu investicije u potpuno drugom smeru.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR