Ministarstvo je, navodi se, na svom zvaničnom sajtu objavilo saopštenje od 28. novembra, u kojem je pre svega pogrešno naveden naziv Bečke konvencije o diplomatskim odnosima (originalan nazin na engleskom Vienna Convention on Diplomatic Relations naveden na sajtu UN).
U konkretnom slučaju, navodi se, pogrešno je primenjen član 41 Konvencije, koji se pre svega odnosi na privilegije i imunitet kao i na obavezu poštovanja zakona i propisa države kod koje se akredituje (Crne Gore), što je abmasador Srbije Božović svakako poštovao piše podgorički portal Borba, a prenosi Tanjug.
Navodi se i da drugi stavovi ovog člana govore o komunikaciji sa državom prijema i korišćenju prostorija misije, tako da duh samog člana ne reguliše konkretnu situaciju i na istu ne može biti primenjen.
"Jedini član koji reguliše način prestanka funkcije amasadora, a koji MVP CG uopšte nije ni uzelo u obzir je član 43. Bečke konvencije", navodi Borba.
Što se tiče navodnog mešanja u unutrašnja pitanja Crne Gore, koja je, kako stoji u saopštenju, više puta usmeno i pismom upozorilo Božovića, navodi se da je to "notorno neistina i obmana javnosti", jer Ministarstvo nikada nije uputilo ni jedno pisano upozorenje ambasadoru Božoviću.
Navodi se i da je reakcija tražila od MVP-a dokaz o pisanom obraćanju, ali da nije dobila.
(Glas javnosti)