Glas Javnosti

KAKO DA SE REGULIŠE NAGLI PAD ŠEĆERA : Evo šta je izrok i kako da brzo otklonite bez straha

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Nagli pad šećera posle obroka, najčešće u roku od četiri sata, naziva se reaktivna ili postprandijalna hipoglikemija. Ovo je stanje koje se može javiti i kod osoba koje nemaju dijagnozu dijabetesa.

Pojedini stručnjaci navode da je ishrana zasnovana na velikim količinama slatkih namirnica, najčešći razlog naglog pada šećera. U takvim uslovima osobe koje nemaju dijabetes nepravilnom ishranu podstiču pankreas da luči insulin.

Kako se određuje nagli pad šećera?

Reaktivna hipoglikemija nastaje i kao posledica upotrebe nekih lekova. Moguće je da uzrok reaktivne hipoglikemije bude i nepoznat. Stručnjaci hipoglikemiju označavaju kao stanje kada je vrednost šećera u krvi manja od 3.7 mmol/L.  Normalne vrednosti šećera u krvi, u jutarnjim časovima  na prazan stomak su 4.0 mmol/L  do  5.6 mmol/L.

Javlja se i kod osoba koje ne boluju od dijabetesa

Hipoglikemija je česta kod pacijenata koji boluju od dijabetesa, kod kojih nagli pad šećera u krvi može biti i reakcija na visoke doze insulina. Kod osoba koje nemaju dijabetes reaktivna hipoglikemija je reakcija na obrok sa visokim sadržajem ugljenih hidrata.

U nekim situacijama ovaj pad šećera je faktor rizika za predijabetes i dijabetes, ili posledica operacije želuca. Nagli pad šećera moguć je posle gladovanja, upotrebe nekih lekova, alkohola ili kao reakcija na neku bolest, na primer može biti posledica delovanja hormona.

Reaktivna hipoglikemija se javlja kod osoba koje nemaju dijabetes i uglavnom posle obroka, nasuprot tome pad šećera kod pacijenata sa dijabetesom uglavnom je posledica odlaganja ili preskakanja obroka. Hipoglikemija kod osoba sa dijabetesom nekada je posledica prevelike doze insulina ili lekova za kontrolu dijabetesa.

Moguć je i gubitak svesti

Reaktivna hipoglikemija može izazvati simptome u rasponu od blagih do teških. Simptomi zavise od brzine pada šećera u krvi, pa su zato raznoliki. Neki od simptoma su drhtavica, osećaj gladi, ubrzani rad srca.  Moguć je osećaj anksioznosti ili panike, pojedini pacijenti se pojačano znoje, žale se na glavobolju, umor, lošu koncentraciju, mučninu, vrtoglavicu, osećaj slabosti.

Ukoliko je u pitanju jači pad šećera u krvi, mogući su ozbiljniji simptomi. Pacijent je često dehidriran, konfuzan, javljaju se promene u ponašanju, praćene nespretnim pokretima, zamagljenim vidom i u najtežoj situaciji gubitkom svesti.

U većini situacija, jedna epizoda reaktivne hipoglikemije nije razlog za zabrinutost, osim u težim slučajevima kada se pacijent zbog naglog pada šećera u krvi onesvesti. Ozbiljniji simptomi uočavaju se i kod osoba koje ne konzumiraju dovoljne količine vode.

Navike u ishrani okidač za pad šećera

Ponavljajuće epizode hipoglikemije su stanje koje se mora ispitati, moguće je da su navike u načinu ishrane okidač za pad šećera, iza hipoglikemije može da se kriju nedijagnostikovana zdravstvena stanja, kao što su Adisonova bolest ili pankreatitis.

Reaktivna hipoglikemija dijagnostikuje se merenjem količine glukoze u krvi  tokom trajanja simptoma. Ukoliko je nivo glukoze u krvi manji od  3, 7 mmol/L, stručnjak može preporučiti dodatna testiranja.

Slabost, vrtoglavica, preznojavanje, ubrzani rad srca su simptomi koji prate hipoglikemiju, ali i mnoga druga stanja kao što su anksioznost, migrena, toplotni udar, menopauza, hipertireoza.

Ima i mišljena da u većini slučajeva nisu do kraja poznati sigurni uzroci pada šećera posle obroka. Veruje se da su neke osobe preosetljive na delovanje hormona epinefrina, druga škola smatra da je uzrok deficit hormona glukagona. 

Glas javnosti/T02S

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR