Glas Javnosti

VEŽBE KOJE POMAŽU KOD BOLA U LAKTU : Postoji rešenje za tu muku

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Bol u laktu najčesće se javlja zbog ponavljanja istih pokreta u našim različitim aktivnostima ili zbog problema sa vratnim delu kičme

U najvećem broju slučajeva uzroci za bol u laktu su dve vrste oboljenja poznatog kao epikondilitis: medijalni (golferski/bejzbol lakat) i lateralni (teniski lakat), i problem poznat kao sindrom kubitalnog tunela.

Medijalni epikondilitis (golferski lakat) izaziva bol od lakta do ručnog zgloba sa unutrašnje (medijalne) strane lakta. Razlog je oštećenje tetiva koje savijaju ručni zglob prema dlanu. Lateralni epikondilitis (teniski lakat) je otok tetiva mišića koje savijaju ručni zglob od dlana. Najčešći simptom je bol koji se proteže dužinom spoljne strane podlaktice i lakta. Kako se oboljenje pogoršava, bol je intenzivniji i ne javlja se samo kada imamo neku akciju ili pokret, već i kada mirujemo. Sposobnost stiska opada, pa tako, ako imamo teniski lakat, možeda nećemo moći da podigemo ni čašu sa vodom, ali ni da se očešljamo.

Za obe lečenje vrste epikondilitisa (i teniskog i golferskog lakta), najvažnije je da se u akutnoj fazi prestane sa repetativnim aktivnostima koje su najverovatniji uzrok problema. Takođe, metode lečenja su gotovo identične. Dijagnozu postavlja lekar, a iako su simptomi uglavnom isti, neće svaka osoba odgovoriti jednako na svaki vid terapije, zato je i tu važan individualni pristup.


Za lečenje kada osećamo bol u laktu se isključivo po savetu stručnog lica uglavnom savetuju hladne obloge, lekovi iz NSAIL grupe, trakaste ortoze ili aplikacija kortikosteroida. Operacije se rade ređe. Neizostavni deo lečenja je fizikalna terapija pod nadzorom stručnog lica. Evo i nekoliko vežbi koje mogu da olakšaju stanje kod bola u laktu. Pre početka kućne terapije obavezno se posavetujte sa lekarom.

Koju god od ovih vežbi da primenjujete, trebalo bi da regija lakta bude potpuno ispružena, odnosno istegnuta. Za početak, dlan savijte ka podu. Druga ruka pomaže da ovaj položaj bude što stabilniji, a otpor maksimalan piše E klinika

Držite za početrak do 5 sekundi, ako granica bola dozvoljava, pojačajte do 10.
Isti princip u drugom položaju, samo su prsti, odnosno dlan okrenuti ka gore. Istežite ih drugom rukom pažljivo, uz istezanje i zatezanje regije lakta.

Čitava bolna ruka „gleda“ ka podu, a zdrava isteže prste kao na fotografiji. Brojite do pet, opustite, i ponavljate više puta. Granica bola govori možete li da pojačate tempo.

Puna manja konzerva je rekvizit u sledećoj vežbi. Trebalo bi da može da stane u dlan, da je lepo i lagodno obuhvatite prstima. Neka vam druga, zdrava ruka bude oslonac kao na fotografijama, a pokrete iz zgloba šake pravite naizmenično ka gore, i ka dole.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR