Glas Javnosti

Ugradnja stenta: Kakav je postupak i oporavak nakon operacije

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Ukoliko se desi da se na zidovima koronarnih arterija nalaze masne naslage koje sprečavaju da krv dođe do srca, onda nastaje problem. Naše srce tada ne dobija dovoljnu količinu kiseonika, pa se mogu javiti simptomi, kao što su bol i stezanje u grudima.

Veoma je važno da se ovaj problem otkrije na vreme. U suprotnom krv više neće moći da dođe do srca, pa samim tim ni kiseonik, što može dovesti do srčanog udara. Kod pacijenata se mogu javiti snažni bolovi u grudima.
Ako se desi da imate velika suženja na koronarnim arterijama i ako ona predstavljaju opasnost za vas i vaše srce, onda će svakako biti potrebna ugradnja stenta. U nekim težim slučajevima neophodna je i kompletna operacija srca. Stent se ugrađuje osobama koje boluju od angine pektoris, ali i kod onih kojima je potrebno hitno lečenje infarkta miokarda.

Šta je stent?

Cevčica će pomoći da se razbiju mesta gde su krvni sudovi zapušeni, kako bi krv mogla normalno da teče do srca. Naime, potrebno je prvo odrediti tačno mesto gde su krvni sudovi suženi i gde je potrebno ugraditi stent. Upravo na to mesto, odnosno u krvni sud koji se naziva koronarna arterija, stavlja se kateter, a na njemu je smešten balon. Doktor stavlja taj balon na mesto gde je koronarna arterija najviše sužena i počinje da ga naduvava.
Nakon toga, kada je krvni sud raširen, u njega se stavlja stent, kako ponovo ne bi došlo do suženja tog krvnog suda.

Ono što je karakteristično jeste da stent koji je ugrađen u neki krvni sud ostaje tu do kraja života. U tom slučaju postoje dve vrste stenta, a to su običan metalni i drugi, koji je takođe metalni, ali on je obložen lekom. U novije vreme pojavio se i stent koji nije metalni i koji se posle nekog vremena rastvara u organizmu, a onda se i izbacuje.
Stent se najčešće koristi kada je u pitanju suženje i zapušenje krvnih sudova. Međutim, važno je reći da se on može primeniti i u nekim drugim oblastima medicine. To znači da je stent izuzetno pogodan i za ugradnju u jednjaku, mokraćnom kanalu...
Da bi vam se ugradio stent koji će omogućiti protok krvi do srca, biće potrebno da vam se napravi mali rez na koži noge ili ruke, odakle će kasnije ići kateter. Naravno, pre toga ćete dobiti lokalnu anesteziju. Kroz rez, odnosno kroz krvni sud koji se nalazi ispod njega, lekar će povlačiti kateter pravo do vašeg srca.

Osim toga, potrebno je da se u vaše telo uvuče i takozvana koronarna žica, koja će omogućiti da svi instrumenti koji su potrebni lako prođu kroz vaše telo. Kao što smo već napomenuli, na mestu gde je zapušen krvni sud, potrebno je naduvati balon, ukoliko se ta vrsta stenta koristi. Istovremeno se stent ugrađuje u krvni sud koji je bio zapušen, a nekada ukoliko je potrebno lekar koristi još jedan balon.
Sve u svemu, kada je intervencija uspešno završena, bićete u bolnici još jedan dan najverovatnije i dobićete svakako lekove koje morate redovno uzimati. Neke od njih biće potrebno da uzimate do kraja života. Par dana nakon intervencije najbolje je da mirujete, a nakon toga možete nastaviti svoj uobičajeni život, mada je najbolje da izbegavate bilo kakve naporne fizičke vežbe.

Danas su stentovi izgrađeni uglavnom od nerđajućeg čelika ili nitinola, neki od njih imaju balon koji se naduvava nakon ugradnje, a drugi se sami šire, te mogu da budu do kraja života u telu pacijenta. Ceo taj postupak oko ugradnje stentova je danas dosta usavršen i nema razloga za brigu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR