Poznato je da je suručica bogata salicilnom kiselinom koja je efikasna za ublažavanje bola. Stoga je ova biljka vekovima cenjena kao odličan lek protiv umerenog bola. Od davnina ova biljka je poznata po svojim snažnim dejstvima na organe za varenje jer odlično smanjuje nivo želudačne kiseline, obnavlja sluzokožu želuca, pa na taj način pomaže kod problema sa gastritisom i čirom na želucu i dvanaestopalačnom crevu- navodi Agroinfo.rs
Pored toga, ova biljka ima veliki procenat prirodne acetil-salicilne kiseline, pa je odlična kod problema glavobolja, bolova u zglobovima i zubobolja a takodje i snižava telesnu temperaturu. Zeleni delovi biljke su aromatično mirisni, sa mirisom sličnom bademu i u prošlosti je ova biljka korišćena da protera neprijatne mirise iz domova i crkava. Njeno eterično ulje sadrži: salicilaldehid, etilsalicilat, metilsalicilat i metoksibenzaldehid.
Drugi nazivi za suručicu: sirištarka, svinjurak, suručarka ili lat Filipendula hexsapetala Gilib. Višegodišnja zeljasta biljka. Na adventivnim korenovima ima krtolasta, loptasta zadebljanja. Stabljika visoka do 80 cm, u gornjem delu razgranata.
Za unutrašnju upotrebi se koristi za prejaku kiselost u želucu, kod gastritisa i čireva. Najbolje ju je uzimati kao čaj. Za pripremu čaja uzmite dve kašičice osušenih cvetova i prelijte ih šoljicom kipuće vode, paostavite poklopljeno 15 minuta. U narodnoj medicini suručica se koristi za olakšavanje tegoba povezanih s kašljem i prehladom. Cvetovi suručice sadrže pa ona deluje kao sredstvo protiv grušanja krvi. Dodatno, suručica poseduje antioksidativne karakteristike pa je istraživana njena upotreba kao konzervans za margarin.
Čaj od suručice
Jednu punu kafenu kašičicu čaja preliti sa 2 dcl ključale vode, ostaviti da odstoji 20 minuta, procediti i piti do 3 šolje na dan.