Eritrociti imaju oblik bikonkavnog sočiva, što znači da su obostrano udubljeni. Upravo taj oblik pruža im savitljivost i elastičnost, što je od velikog značaja za sposobnost prolaska i cirkulisanja kroz kapilare koji su vrlo uski. Eritrociti dejstvuju u prenosu kiseonika tako što prenose kiseonik (O2) od pluća do tkiva, ali i ugljen-dioksida (CO2) u obrnutom pravcu.
Analiza krvi koja se odnosi na eritrocite u krvi uključuje više segmenata. To su:
Broj crvenih krvnih zrnaca kod zdravih osoba zavisi od više faktora, kakvi su pol, godine života i nadmorska visina (utiče na razređivanje). Iako od laboratorije do laboratorije posrtoje određena odstupanja, prosečne vrednosti se kreću u opsegu:
Hemoglobin je crveni pigment koji našoj krvi daje jarko crvenu boju. Njegova koncentracija u krvi je u opsegu sledećih vrednosti:
Hematokrit je procenat krvi koji čine eritrociti i trebalo bi da iznosi od 40-45 odsto. Voda čini oko 70 odsto količine zrelih eritrocita, a ostatak je hemoglobin, ključna supstanca za vezivanje gasova.
Postoji niz supstanci, odnosno jedinjenja neophodnih za proizvodnju eritrocita. To su:
Organi koji su učestvuju u proizvodnji eritrocita su:
Posle dvadesete godine života, eritrociti se proizvode samo u takozvanim membranoznim kostima (pršljenovi kičme, karlična i grudna kost, rebra). Inače, kako starimo, kostnu srž naših dugih kostiju sukcesivno zamenjuje masno tkivo.
Glas javnosti/T02S