Sindrom propustljivih creva čest je problem, a javlja se kada sluzokoža creva postane previše propustljiva, odnosno, kada spojevi ćelija u zidovima creva oslabe i stvori se dovoljno prostora da bakterije i toksini imaju slobodan prolaz u krvotok.
Intestinalna permeabilnost, odnosno propustljivost, znači da tečnosti i gasovi, nesvarena hrana, mogu da protiču kroz crevnu sluznicu. Crevna sluznica deluje kao filter između našeg creva i našeg krvotoka. Dakle, što je nečija crevna sluznica propusnija, veće su šanse da se neželjeni materijal apsorbuje u krvotok.
– Kod ljudi, crevna epitelna barijera (poznata i kao crevna sluznica) ima tri glavne funkcije: varenje hrane, apsorpciju hranljivih materija i zaštitu od toksičnih, ili patogenih, molekula. Svrha ove obloge jeste da radi kao strogi telohranitelj, osiguravajući da ono što treba da ostane van krvotoka ne bude filtrirano – objašnjava dr Hussein Abidali, gastroenterolog u Pomona Valley Hospital Medical Center.
Svačija creva su propusna, ali ta propustljivost može da varira. Propustljivost može da se poveća tokom sledećih stanja:
Ovo se ne dešava svima, ili svaki put u istoj meri. Osim toga, istraživači se ne slažu tačno zašto ili kako ove stvari utiču na propustljivost.
Kada se razmatraju promene u crevnoj permeabilnosti, „fiziologija koja se javlja kao posledica zapanjujuća je”, kaže dr Ashan Farhadi, gastroenterolog u MemorialCare Orange Coast Medical Center u Fauntin Veliju, Kalifornija i dodaje:
– Kada ste pod stresom, permeabilnost creva se povećava, a kada se propustljivost poveća, dobijamo pristup nekim molekulima dizajniranim da aktiviraju imunološku funkciju.
Neki lekari sindrom propustljivih creva nazivaju „hiper-propustljivost creva”, pozivajući se na ideju da je crevna barijera postala hiper-propusna – ili propusnija nego što je normalno ili zdravo – i da osoba možda apsorbuje previše neželjenih materijala u njihov krvotok.
Drugi, kao dr Farhadi, to uopšte ne prepoznaju kao sindrom.
Glas javnosti/T02S