Karbapenemi su antibiotici širokog spektra „koji se koriste kao poslednje sredstvo za lečenje težih oblika infekcije Ešerihijom koli“, objavio je ECDC, upozorivši da su sojevi bakterija koje nose blaNDM-5 „već uspostavljeni“ i da „predstavljaju novu pretnju“ s obzirom na to da bi mogli biti otporni i na ostale antibiotike, uključujući aminoglikozide, fluorokinolone i trimetoprim-sulfametoksazol.
E. coli je najčešći uzročnik infekcija krvotoka i urinarnog trakta (IMS) u Evropi, objavio je ECDC.
Studija iz marta koju su sproveli naučnici iz Sjedinjenih Država ukazala je na zoonotsku E. coli koja se prenosi putem hrane i godišnje uzrokuje pola miliona infekcija mokraćnog sistema.
ECDC, agencija EU-a čiji je cilj da pojača odbranu stanovništva Evrope od zaraznih bolesti, tvrdi da je soj otporan na antimikrobne lekove verovatno povezan sa zemljama Afrike i Azije.
Tvrdnju temelji na informacijama o putovanjima i hospitalizacijama pojedinaca. One upućuju na to da bi više od 80 posto slučajeva zaraze moglo poticati s područja izvan Evrope.
Agencija preporučuje dalje jačanje mera ranog otkrivanja zaraze i njene kontrole te ističe kako bi širenje rezistentnog soja unutar i među zdravstvenim ustanovama moglo povećati i teret koji osećaju zdravstveni sistemi širom Evrope.
Naime, u zemljama Evrope svake godine od posledica infekcija rezistentnih na antibiotike umre više od 35.000 ljudi.
„Soj E. coli koji nosi gen blaNDM-5 širi se brzo i u većim geografskim razmerama. Stoga postoji rizik da će se broj slučajeva infekcije E. coli otpornih na karbapenem povećati u EU/EEA već u roku od nekoliko godina“, upozorili su iz ECDC-a, prenosi N01S.
3 min