Bolest nealkoholne masne jetre (NAFLD) je hronično oboljenje jetre uz prisustvo masnih ćelija unutar organa, što utiče na većinu pojedinaca u različitom stepenu. Lekari navode da problemi nastaju kada ove masne ćelije počnu da sprečavaju organ da pravilno funkcioniše tako što izaziva nakupljanje toksičnog otpada u telu. Što je veći stepen oštećenja jetre, manja je verovatnoća da će se organ oporaviti, a u nekim slučajevima stanje može da zahteva transplantaciju jetre.
Stručnjaci navode da je noćno buđenje između 1 i 3 obično uzrokovano bolešću jetre. Ukoliko takav problem postoji, savet je da svaki put kada se probudite noću zabeležite koliko ima sati. Noćno buđenje u tačno navedenom periodu može da znači da osoba ima upalu jetre ili masnu bolest jetre, odnosno nealkoholnu bolest masne jetre piše E klinika
Istraživanje objavljeno u Journal of Thoracic Disease navodi da poremećaj spavanja i loš san ima između 60 do 80 procenata pacijenata sa hroničnim oboljenjem jetre. Noćno buđenje i poremećaj sna praćeni su nesanicom, smanjenom efikasnošću spavanja, sindromom nemirnih nogu i prekomernom pospanošću tokom dana. Stručnjaci naglašavaju da kada jetra postane opterećena nagomilanom masnoćom, ona više ne može efikasno i efektivno da detoksikuje telo. A kada toksini ne mogu bezbedno da se neutrališu i uklone iz tela, povećava se rizik od degenerativnih bolesti. Na primer, bolest masne jetre, kako navode, skoro uvek se poklapa sa insulinskom rezistencijom i razvojem dijabetesa tipa 2.
Određeno vreme buđenja noću potiče od ljudskog telesnog sata, jer cirkadijalni ritam čoveka je njegov glavni unutrašnji sat koji se brine da svi organi i unutrašnji biološki sistemi rade harmonično zajedno. Utvrđeno je da u periodu između 1 i 3 sata ujutro jetra radi najteže kako bi očistila telo dok spavamo. Dakle, ako je jetra spora i stagnira zbog nakupljanja masti tokom vremena čišćenja jetre (od 1 do 4 sata ujutro), telo će pokušati da izdvoji više energije za detoksikaciju i podstakne nervni sistem da se probudi.
11 min