Glas Javnosti

NAUČNO DOKAZANO! Najzdravije povrće na planeti koje pomaže kod najtežih bolesti

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Navikli smo da je viđamo u salatama u luksuznim restoranima širom sveta, iako možda i ne znamo o kojoj biljci je reč.

Ono što verovatno znamo je da je izuzetno ukusna, ali o njenim neverovatnim lekovitim svojstvima saznaćemo tek uvidom u stare narodne recepte.

Hipokrat, koji se smatra ocem medinicine koristio je potočarku za lečenje zubobolje i bolesti grla, posebno kod promuklosti, prenosi B92.
Stari Grci, Egipćani i Rimljani koristili su je kao sredstvo za vraćanje energije, dok su egipatski faraoni svojim robovima davali da svakodnevno ispijaju sok od potočarke kako bi održali snagu, a time i produktivnost. Osim toga, potočarka je bila omiljena salata na jelovniku rimskih careva jer se smatralo da raščišćava misli i pomaže u donošenju važnih odluka.

 

Persijski vojnici su prema kraljevom naređenju morali konzumirati potočarku kako bi zadržali zdravlje i snagu za marševe i borbu. U narodu je poznato da potočarka ublažava bolesti disajnih puteva, pomaže kod srčanih oboljenja, kod bolesti bubrega i mokraćnih kanala, pospešuje rad metabolizma, čisti pluća i krv...
Potočarka zaustavlja i smanjuje oksidativni stres i povećava antioksidacioni učinak. Potočarka utiče na razmenu hemijskih jedinjenja u našem metabolizmu i reguliše poremećaje koji nastaju, što je značajno u pristupu lečenja prirodnim putem.



U narodu je poznato da potočarka ublažava bolesti disajnih puteva, pomaže kod srčanih oboljenja, kod bolesti bubrega i mokraćnih kanala, pospešuje rad metabolizma, čisti pluća i krv, pomaže kod umora i malaksalosti, povoljno deluje kod dijabetesa, ublažava groznicu, pomaže kod oboljenja jetre, leči kožne tegobe, stimuše rast kose, olakšava reumatske tegobe. Ova biljka pikantne arome još i čisti krv, osvežava, podstiče apetit i pročišćava ceo organizam. Kod autointoksikacije – toksemije, preporučuje se konzumiranje potočarke nakon dugog zimskog perioda. Potočarka u narodnoj medicini ima veliku primenu u lečenju i to kao sveža i u obliku svežeg soka.


Korisna je čak i pri spoljašnjoj primeni, čisti i zaceljuje oštećenu kožu, deluje protiv mrlja i pega po koži, a delotvorna je i protiv opadanja kose. Jača želudac, jetru i debelo crevo, reguliše funkciju žučne kese, a uz sve ovo veoma je lekovita za zdravlje očiju. U spoljasnjoj upotrebi, koristi u obliku obloga koje deluju protiv reume i mišićnih bolova. Sok od potočarke namazan na kožu izvanredno leči dermatoze i akne. Ako želite imati gladak i ružičasti ten, prepustite se zelenoj potočarki. Poznata je kao efikasan tonik za kosu jer sprečava opadanje kose i podstiče njen rast i gustoću.

Potočarka, iako izgleda „slatko“ zapravo je ljutkasta. Najbolje je koristi dok još nije procvetala, zbog smanjene doze ljutine. Koristimo je u salatama, kao začin, čaj, sveže isceđen sok, u obliku kapi i tinktura. Takođe se koristi u pripremi pita i kao prilog glavnom jelu, dodatak supama, varivima i sendvičima.


Čaj od potočarke

Jednu kašiku sveže, oprane potočarke sitno izrežite i prelijte sa 200 mililitara ključale vode. Poklopite i ostavite da odstoji 15 do 20 minuta, a zatim procedite. Tokom dana pijte 2 do 3 šoljice ovog čaja.

Sok od potočarke

Jednu šaku sveže potočarke operite i usitnite u sokovniku. Isceđenom soku dodajte vodu u odnosu 1:5 (100 mililitara soka na 500 mililitaravode).Uzimajte kašiku ovog soka tri puta dnevno.

Tinktura od potočarke

Prelijte 30 grama svežih listića potočarke sa 150 mililitara alkohola od 20% te ostavimo da stoji 5 do 7 dana. Tinkturu uzimamo tri puta dnevno tako da jednu čajnu kašičicu dodamo u čaj ili vodu.

Potočarka kao oblog

Potočarku možemo koristiti i kao oblog, a količina zavisi od veličine rane. Lišće izgnječimo te stavljamo na oštećeno mesto na koži, zamotamo zavojem i ostavimo da potočarka deluje nekoliko sati. Ranu je potrebno pre dezinfikovati.

Supa od potočarke

Dobro oprati i iseckati 2 svežnja , pa oguliti i narezai na sitne kockice pola kilograma krompira. Kuvajte oko 30 minuta, a pred kraj kuvanja po želji začinite. Dodajte so, mleveni crni biber, muškatni oraščić. Ohlađenu masu možete blenderom usitniti da bi dobili gustu, kremastu supu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR