Glas Javnosti

KAKO DA ISHRANOM SPREČITE POREMEĆAJ RADA ŠTITNE ŽLEZDE: Dovoljno je uraditi PET stvari

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Ukoliko patite od poremećaja štitne žlezde ovo su korisni saveti kako da sprečite dalje komplikacije.

Nedrav način života i preveliki stres su dva najveća uzročnika koji dovode do toga da "proradi" štitna žlezda. Opšte je poznato da ova žlezda luči hormone koji su važni i utiču na brojne procese u organizmu, poput metabolizma, rasta i razvoja, rada srca, nivoa glukoze u krvi, kao i na održavanje trudnoće, prenosi Mondo portal.

Poremećaj rada štitne žlezde direktno uzrokuje dva najčešća oboljenja koja su propraćena prevelikom ili premalom proizvodnjom hormona. To su hipertireoza i hipotireoza. Dok se u prvom oboljenju luči previše hormona, u drugom se stvara premalo, što direktno utiče na normalno funkcionisanje organizma.

Osobama koje pate od oboljenja štitne žlezde, stručnjaci su ponudili par saveta kako da se zdravije hrane.

Unosite više joda

Na prvom mestu, jod je značajan mineral za funkcionisanje ove žlezde. Zato vodite računa da vam je ishrana bogata jodom. Ananas, brokoli, jodirana so, tuna, jaja i suve šljive su samo neke od namirnica koje sadrže ovaj važan mineral.

Recite ne masnoći i šećeru

Izbegavajte prženu hranu, kao i hranu bogatu šećerom. Na ovaj način ćete da izbegnete upalu štitne žlezde, kao i druge zdravstvene komplikacije.

Pijte dovoljno vode

U toku dana unosite dovoljno vode kako vam telo ne bi dehidriralo. Opšta preporuka jeste da na dnevnom nivou unosite između litar i po i dva, tačnije osam čaša ove tečnosti.

Izbegavajte alkohol i kofein

Smanjite unos alkoholnih pića, a ukoliko pijete kafu vodite računa da ne preterujete. Nije preporučljivo da konzumirate više od 400 miligrama kofeina dnevno, koliko je maksimalna preporučena doza, što je otprilike oko tri šoljice ovog napitka.

Savetujte se sa lekarom

Poznato je da određeni lekovi za štitnu žlezdu mogu da reaguju sa nutrijentima iz hrane tako što štetno deluju na organizam. Pre nego što promenite ishranu i započnete novi režim, posavetujte se sa izabranim lekarom.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR