Glas Javnosti

KADA LAKSATIVI MOGU DA ODMOGNU : Stručnjaci ukazuju na važne naznake!

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Pražnjenje creva nije obavezno lakše uz primenu laksativa. U savremenom svetu sve je primetnija skoro svakodnevna primena laksativa, ali gastroenterolozi ne preporučuju ova sredstva kao prvu liniju u lečenju učestalog zatvora. Umesto ovih sredstava savet je da se probava reguliše određenim načinom ishrane.

Nekontrolisana upotreba laksativa i bez nadzora stručnjaka može da dovede do ozbiljnog gubitka tečnosti i poremećaja na nivou elektrolita. U ovim situacijama u našem digestivnom sistemu dolazi do pogoršanja simptoma konstipacije, povećan je rizik od razvoja bolesti i oštećenja organa koji učestvuju u varenju hrane.

Usled sve češćeg problema, kada je u pitanju redovno pražnjenje creva, proizvodnja i prodaja laksativa je postala unosan posao u razvijenim zemljama sveta. Pojedini građani koriste svakodneveno lasksative i ulažu znatne sume novca na godišnjem nivou za kupovinu ovih preparata.

Prema izveštaju Wall Street Journal, sve veća potražnja za laksativima dovela je do nedostatka polietilen glikola 3350 – osmotskog laksativa koje se koristi za omekšavanje stolice. I pored toga što laksativi mogu da pomognu kod otežanog pražnjenja creva, zdravstveni radnici ih ne savetuju kao prvo sredstvo u tretmanu konstipacije.

– Preporučio bih, pre svega, povećan unos vlakana od najmanje 20 grama dnevno, dovoljne količine vode i fizičku aktivnost kao dobre načine da se reše problemi sa probavom – kaže gastroenterolog dr Bryan Curtin iz Baltimora.

Ishrana bogata vlaknima podstiče redovno pražnjenje creva. Biljna vlakna omogućavaju masu stolici, čine je mekšom i lakšom. Orašasti plodovi, semenke, integralne žitarice, voće i povrće su kvalitetni izvori biljnih vlakana u ishrani.

Stručnjaci navode i da problemi sa pražnjenjem creva nisu uvek posledica loših životnih navika, već i određenih bolesti. Zatvor je i simptom sindroma iritabilnog creva, problema sa koordinacijom anorektalnih mišića i neuropatija ili miopatija debelog creva. Konstipacija je često pratilac starenja, pojedine starije osobe se teško kreću i redovno koriste određene lekove.

Postoje dve vrste laksativa – osmotski i stimulativni laksativi. Ova sredstva najčešće moguće je kupiti i bez lekarskog recepta.  Osmotski laksativi omekšavaju stolicu i u isto vreme zadržavaju vodu u debelom crevu, stimulativni laksativi, s druge strane, izazivaju kontrakciju zidova creva i na taj način olakšavaju pražnjenje.

U većini slučajeva probleme sa zatvorom moguće je rešiti određenim načinom ishrane i zdravim navikama. Stučnjaci upozoravaju da je metabilizam kod svakog čoveka različit, ne postoji jedno pravilo koje bi važilo za sve osobe.

Glas javnosti/E klinika

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR