Tokom studije naučnici su im uz pomoć prenosnih uređaja merili dužinu sna i otkucaje srca.
Njih 57 odsto budilo se uz pomoć alarma i po pravilu su bili mamurniji od onih koji su se budili prirodno jer im je alarm poremetio prirodan ciklus spavanja, objavili su naučnici sa Univerziteta Notr Dam u Indijani, prenosi „Independent“.
Suprotno tome, ljudi koji su se budili prirodnim putem, spavali su duže i pili manje kofeina tokom dana. Takođe, osećali su se manje umorno tokom dana.
Kad se budimo prirodno, kažu naučnici, organizam aktivira „odgovor na stres“ kratko pre buđenja kako bi nas za to pripremio i razbudio.
Ali buđenjem uz zvonjavu alarma taj se prirodni odgovor preskače i dovodi do prekida ciklusa sna.
Alarmom su se najviše služile i umorom su bile najviše pogođene takozvane noćne ptice, kaže se u istraživanju koje je objavljeno u časopisu „Sleep“.
Šta je sa onima koji nakon prvog alarma odlažu buđenje za još pet ili deset minuta?Uz jutarnji alarm bi prvo trebalo pomisliti na to da je vreme za ustajanje, a ne da treba spavati duže, jer nedostatak sna nećemo rešiti odlaganjem alarma.
Ciklus spavanja je stanje koje obnavlja, poznatije pod nazivom REM, a to jeperiod tokom kog sanjamo. Onih pet ili 15 minuta sna koje dobijemo nakon što odložimo alarm bez sumnje nije to, jer u tom periodu nećemo dobiti najbolje od procesa spavanja.
Odlaganje alarma ne igra ulogu, napisao je profesor sa Notr Dama Aron Strigel u časopisu „Sleep“.
„Svrha ovog istraživanja jednim delom je bila i želja da se demistifikuje što se događa u takvim slučajevima“, napisao je.
On je doda o da se iz njihovih podataka može zaključiti da buđenje uz alarm odmah ili korišćenje opcije za odlaganje buđenja, uz dva ili tri alarma, ne čini neku razliku.
„Problematično je ako vam je potreban alarm zbog toga što ste hronično neispavani“, rekao je profesor.
16 min
37 min