Glas Javnosti

Ako ne perete često flašu za vodu količina bakterija u njoj je KRITIĆNA

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Prema istraživanju sprovedenom 2022. godine, prosečna flaša za višekratnu upotrebu sadrži 40.000 puta više bakterija od daske za WC šolju.

Postoje određene stvari koje svi nekako zaboravimo da operemo: ekrani naših mobilnih telefona, tastature, naočare za sunce, četke za šminku. Jedna stvar koju takođe treba često prati je flaša za vodu.

Flaša za vodu koju koristite svaki dan, koju nosite na posao ili iz nje pijete tokom treninga, ili koju jednostavno uvek imate pri ruci, puna je bakterije i kamenca.


Prema istraživanju sprovedenom 2022. godine, prosečna flaša za višekratnu upotrebu sadrži 40.000 puta više bakterija od daske za WC šolju.

Nutricionista Mihaela Maconi objasnila je zašto su flaše za vodu toliko prljave i kako treba da ih čistimo.

Prema njom mišljenju, trebalo bi da peremo naše flaše za vodu svaki dan. Nutricionista preporučuje klasiku – toplu vodu i deterdžent za suđe, kojim treba dobro izribati flašu.

Iako možda mislite da je voda čista, vaša flaša za vodu može brzo postati leglo bakterija i buđi. Svaki put kada dodirnemo flašu sa vodom ili, još gore, pijemo iz nje, potencijalno prenosimo bakterije na njene spoljašnje i unutrašnje površine. Vremenom se ove bakterije mogu razmnožiti.

U ovom slučaju, čak i flaširana voda može početi da ima čudan ukus. Ali pored toga, može postati prilično nezdrava.


Vremenom ćete možda početi da doživljavate neželjene efekte pijenja iz nečiste flaše za vodu, uključujući „glavobolju, mučninu i uznemireni stomak“, kaže Maconi,

Ona dodaje da „ako imate alergiju na buđ, možete osetiti simptome alergije na buđ kao što su glavobolja, osećaj umora i iritacija gornjih disajnih puteva“.

Glas javnosti/ N01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR