Glas Javnosti

"Spaljena civilizacija" u Iranu: Operacije mozga i veštačke očne jabučice u ovom nalazištu (VIDEO)

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

U julu 2014. godine ovo nalazište je UNESCO uvrstio na listu svetske baštine. Možemo zahvaliti suvim pustinjskim uslovima što se ovo mesto kroz istoriju bolje očuvalo, tj. manje ga je nagrizao zub vremena.

Iranska atrakcija Shahr-e Sukhteh naziva se još i „spaljenom civilizacijom“. Reč je o ostacima kuća napravljenih još u davno bronzano doba, od opeke i blata. Nalazile su se na raskršću trgovačkih puteva koji su prelazili preko iranske visoravni.


Dakle, radi se o važnom arheološkom nalazištu urbanog naselja kojeg povezuju sa kulturom zvanom Jiroft. Bila je znak jednog od prvih složenih društava u pokrajini Sistan i Baluchistan na jugoistočnom delu Irana, pre više od pet hiljada godina.

Nalazište je impresivno jer nam svedoči o gradnji spomenika i odvojenih kuća, ali i grobnih parcela, kao i mesta na kojima se gradilo i proizvodilo – reč je o izvanrednim drevnim relikvijama.


Uz to, pronađen je i ženski kostur star neverovatnih 3.000 godina. Lobanja koja je pronađena ukazuje na praksuprimitivne operacije mozga. Prva poznata veštačka očna jabučica na svetu, s dve rupe na obe strane koje su povezane zlatnom niti, iskopana je upravo iz ovog ženskog kostura.


Ispred drevne zbirke nalazi se istoimeni muzej u kome su izloženi nalazi Shahr-e Sukhteha, uključujući keramiku, figurice i perle. Takođe, primerci grobova koji potiču iz ovog drevnog nalazišta restaurirani su i prikazani na ostacima antičkih skulptura.


Shahr-e Sukhteh nalazi se u poznatoj pustinji Lutjednoj od arheološki najbogatijih nalazišta na Bliskom Istoku i u centralnoj Aziji.


Glas javnosti/N01S

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR