Glas Javnosti

ŽEĐ I HLADNA VODA SU NEKAD OZBILJAN PROBLEM : Koja temperatura vode je najzdravija?

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Postoje neslaganja oko toga da li treba da pijete ledenu vodu ili bi čaša sa vodom sobne temperature bila bolja za varenje na duge staze.

Kako pišu na sajtu MindBodyGreen, dok voda na sobnoj temperaturi nema nikakve naučno utemeljene prednosti, čini se da je topla voda privlačnija u mnogim kulturama i da za to imaju više argumenata.

- Malo je naučnih istraživanja o prednostima pijenja tople vode, iako se to zagovara u mnogim kulturama - kaže Ami Šah, ​​doktorka sa Harvarda. Jedina stvar koja je naučno verodostojna je da pijenjem hladne vode sužavate svoje krvne sudove i možda nećete imati dobru apsorpciju, dok kada pijete toplu vodu, vaši krvni sudovi su više prošireni.

Tradicionalne prakse kao što je ajurveda sugerišu da je korisnije piti vodu toplije temperature.


"Prva stvar ujutru je najvažnije vreme da popijete nešto toplo, jer na taj način budite svoj sistem za varenje", rekla je stručnjak za ajurvedu i autor Sahara Rouz.

- Pijenje hladnih ili ledenih pića može lako ugasiti vašu probavnu energiju. Bolje vam je da pijete piće negde između sobne temperature i toplog.

Doktor kiropraktike Sara Kucera, je objasnila da su hladna pića potpuno dozvoljena posebno tokom letnjih vrućina, ali treba je konzumirati svesno tako što ćete paziti da je ne pijete uz hranu, kao i da hladnu vodu pijete između obroka najmanje sat ili dva. Na ovaj način možete da se osvežite, a da to ne bude previše štetno za varenje.

Prema zapadnoj medicini, kada je u pitanju varenje, većini ljudi temperatura vode koju piju nije u bitna.

- Međutim, za ljude sa stanjem zvanim ahalazija, to je važno - objašnjava registrovani dijetetičar Frances Largeman-Rot, stručnjak za ishranu. Ahalazija je stanje u kojem jednjak ne može lako da pomeri hranu i tečnost u stomak, jer se donji sfinkter jednjaka (LES), koji povezuje jednjak sa želucem, ne otvara.


Takođe, ledena ili hladna voda može biti okidač za glavobolje, posebno kod osoba koje pate od migrena.

Iako jedna temperatura vode nije nužno bolja od druge, postoji jedna studija objavljena u "Journal of the International Societi of Sports Nutrition" koja je otkrila da su sportisti koji su pili hladnu vodu nakon vežbanja imali manje značajan porast unutrašnje temperature i takođe su bili u stanju da odlože porast njihove unutrašnje temperature tokom vežbanja. Pored toga, hladna voda je pomogla da se poboljšaju performanse u skoku u dalj za 49% učesnika prenosi Telegraf

Najvažnije je da se trudite da ostanete hidrirani. Za bolje sportske performanse, hladni napitak može biti više osvežavajući i zapravo pomoći u regulisanju vaše osnovne temperature. A, ako vas privlače drevne prakse kao što je ajurveda, razmislite o konzumiranju vode na sobnoj temperaturi da pokušate da vidite kako vaše telo reaguje.

Ali na kraju dana, odlučite se za čašu vode na temperaturi koja vas podstiče na hidrataciju - bez obzira da li pijete hladnu ili vodu sobne temperature, vaše telo će imati koristi od toga. Ako ne volite da pijete običnu vodu, probajte jednu od ovih osvežavajućih infuzija kako biste svakodnevnu hidrataciju učinili mnogo zanimljivijom.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR