Potonuće luksuznog kruzera "Titanik" 1912. godine već duže od stotinu godina fascinira javnost, a istoričari sada veruju da bi zahvaljujući novom projektu mogli da dobiju mnogo odgovora na nerazjašnjena pitanja o tragediji u kojoj je poginulo 1.500 ljudi.
Tim istraživača kompanije Magelan specijalizovane za ispitivanje nepristupačnih podvodnih terena, uz pomoć snimatelja Atlantic produkcije, kori
Sprovodeći "najveći podvodni projekat skeniranja" naučnici su uspeli da otkriju brojne detalje o tome šta se dogodilo sudbonosne noći 14. aprila 1912, stoji u njihovom saopštenju.
Skeniranje olupine sprovedeno je prošlog leta, a strogi protokoli sprečavali su članove tima da na bilo koji način dodiruju i remete ostatke broda, koji su, prema njihovim rečima, tretirani sa "najdubljim poštovanjem".
Park Stivenson, stručnjak koji je proučavao Titanik 20 godina, nazvao je projekat "prekretnicom" koja je uspela da razotkrije detalje kakvi nikad ranije nisu viđeni.
- Dobili smo podatke koje inženjeri mogu iskoristiti da ispitaju mehaniku lomljenja i potonuća, a time se još više približiti istinitoj priči iza ove katastrofe - ocenio je Stivenson, prenosi CNN.
Jedan takav primer može da se nađe na propeleru gde je po prvi put vidljiv serijski broj.
Više od 715.000 slika i 16 terabajta podataka prikupljeno je tokom ekspedicije, a iz Magelana procenjuju da će njihov model biti "oko deset puta veći" od bilo kog ranijeg, prenosi E02S.