Glas Javnosti

NEVEROVATNA PRIČA "GOSPOĐICE NEPOTOPIVE": Ovako je preživela Titanik i još dva brodoloma (VIDEO)

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Ova neustrašiva žena, rođena je u Argentini 1887. godine, u porodici irskih doseljenika.

Vajolet Konstans Džesop, žena koju mnogi smatraju neuništivom, ili kako su je britanski mediji nazivali "gospođica nepotopiva". Naime, ovakav nadimak dobila je jer je preživela tri brodoloma – Britanik, Titanik i Olimpik.

Ova neustrašiva žena, rođena je u Argentini 1887. godine, u porodici irskih doseljenika. Još kao mala pobedila je tuberkolozu, iako su joj doktori davali manje od godinu dana života. To je izgleda bio znak da će u životu biti jaka i hrabra.

Nakon očeve smrti, Vajolet se sa majkom i petoro braće i sestara preselila u Englesku, gde je majka počela da radi kao stjuardesa na putničkim brodovima. Nažalost, majka se brzo razbolela i Vajolet je želela da nastavi njenim stopama. Međutim, iako je konkurisala na nekoliko mesta, dobijala je odbijenice. Razlog toga, bio je, kako se pretpostavlja to što su kompanije tražile iskusnije, sredovečne žene, a smatrali su da mlada, atraktivna devojka na brodu može postati izvor neugodnih situacija i među putnicima i među posadom.

Poznata po tome da ne odustaje lako, Vajolet je imala drugi plan. Na razgovor za posao u “Vajt Star Lajn” kompaniji otišla obučena u neatraktivnu odeću, nenašminkana, sa zastarelom frizurom i generalno prosečnom pojavom. To se ispostavilo kao odlična ideja. 1908. godine postala stjuardesa za kompaniju "Vajt Star Lajn", koja je tih godina bila vlasnik 3 najpoznatija broda na svetu – Britanik, Titanik i Olimpik, koji su bili konstruisani i napravljeni po istom modelu.

Prvi brod na kome je Violet bila stjuardesa bio je Olimpik – najveći putnički brod do tada napravljen. Međutim, godine 1911. došlo je do bizarnog incidenta kada se britanski ratni brod Hok zaleteo u Olimpik, nanevši mu ozbiljna oštećenja.

Dvadesetpetogodisnja Violet uspela je da iz incidenta izađe nepovređena. Brod Olimpik nije zapravo ni potonuo, nego se nekim čudom uspeo domoći prve sigurne luke.

Čuveni brod Titanik, krenuo je na svoje prvo putovanje za Njujork u aprilu 1912., a među nešto manje od hiljadu članova posade bila je naravno i Violet Džesop. Dok je Titanik tonui i ukupno odneo oko 1.500 života, Vajolet je od svojih nadređenih dobila specijalni zadatak. Stavili su joj dete u naručje, i naredili da ličnim primerom pokaže putnicima koji nisu govorili engleski kako se bez panike ulazi u čamce za spasavanje. Tako je preživela.

Posle ovih trauma, Vajolet je prestala da radi na brodu. Nakon izbrijanja Prvog svetskog rata, Vajolet se prijavila da radi u Crvenom krstu kao medicinska sestra.

Istovremeno, treći brod iz čuvene trojke najluksuznijih brodova Vajt Star Lajna dobija novu namenu – postao je ogromna vojna bolnica na vodi. Godine 1915. Violet se ukrcava na Britanik na njegovom prvom putu kroz rizični Mediteran na kome besni rat.



I U avgustu 1915. godine, u Egejskom moru nedaleko od obala Grčke, pod još uvek nerazjašnjenim okolnostima, došlo je do ozbiljne eksplozije na brodu. Violet je treći put bila suočena sa brodolomom. Iako su preživeli ostali pri tvrdnji da su napadnuti torpedom iz nemačke podmornice, zvanična verzija je ostala da su naleteli na postavljenu minu.

I pored zapanjujuće brzine kojom je brod potonuo, većina putnika i članova posade uspela da preživi zbog temperature Mediterana od plus 25. Od nešto preko hiljadu ljudi koliko je bilo na Britaniku u momentu potapanja, poginulo je 30 ljudi.

Ni ova tragedija nije zaustavilu Violetu. Iako je napravila nekoliko godina pauze, nakon rata se vratila svom prvobitnom pozivu – stjuardese na prekookeanskom brodu. Iz Vajta, prešla je u kompaniju Red Star Lajn, te s njima dva puta obišla zemljinu kuglu i posetila sve kontinente. Nakon tri početna neuspeha, Violet je decenijama radila na drugim brodovima i nikada nije imala neki sličan peh. Umrla je u dubokoj starosti, 1971. u 83. godini života.

BONUS VIDEO: Misterija Periš i dalje traje, ko je sakrio iskaze?

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR