- Jedan prelepi vikend pretvorio se u nešto najlepše. Dok smo pecali, čuli smo neverovatan zvuk. To su bili kitovi. To je bilo jedno jato od četiri komada - ispričao je Tores.
Krenuli su, kaže, u ribolov i bili su u pravcu prema Komiži.
- Išli su iz smera Lastova prema Barjacima. Za naše neverovatno iskustvo došla je još jedna grupa i spojili su se. I taj prizor je bio još neverovatniji - prepričao je Tores i dodao da su mu su ruke tresle od uzbuđenja.
Kit viđen na snimcima druga je najveća životinja na zemlji, veći je samo plavetni kit. U Jadran ne ulaze slučajno, često obitavaju na ovim područjima zbog hranjenja i parenja.
- Veliki kit jedina je vrsta kita koji trajno boravi u Sredozemnom moru. U aprilu i maju ima u Jadranu, a to povezujemo s pojavom planktonskih račića - pojasnio je Draško Holcer, viši kustos Hrvatskog prirodnjačkog muzeja.
Opasnost koja preti kitovima su ljudi. Reč je o plastici koju pojedu misleći da je plankton, buka brodova smeta im u komunikaciji i u sudaru sa njima mogu da stradaju.
- Veliko opažanje grupe od pet, pa do deset kitova koliko kažu očevici jer spominju dve grupe nismo nikad do sada videli ili zabeležili i stoga je to opažanje neverovatno - rekao Holcer.
Veliki kitovi u Sredozemlju su ugroženi i zaštićeni, a broj im je manji od 1.800 odraslih jedinki i u opadanju je. Preporuka je da ako ih vidite, ne morate ih se bojati, ali nemojte ih uznemiravati.
Glas javnosti/Nova HR
15 min