Svetski dan smeha ustanovio je Indijac Madan Kataira.
Smeh je osnovna karakteristika naše svakodnevne komunikacije, kroz smeh izražavamo pozitivna osećanja, zabavu, radost i sreću. Sprovedena istraživanja u Americi, dokazala su da smeh smanjuje stres, poboljšava imuno sistem, smanjuje nivo bola, poboljšava raspoloženje.
Naučnici i psiholozi tvrde da je smeh najbolji lek.
Od prvog bebinog refleksnog osmeha koji počinje još u maminom stomaku, do osmeha izazvanog emocijama, smeh je veoma važan za kompletno zdravlje, tvrde naučnici. Humor i njegova reakcija tj. smeh, pomažu nam da lakše prebrodimo neku neprijatnu ili tešku situaciju, pobedimo bolest pa čak i povredu.
Nije slučajno nastao izraz “smeh je najbolji lek”. Taj stari narodni izraz u današnje vreme sve više dolazi do izražaja, jer kako se ljudi manje smeju, to se jasnije vide posledice, pa postajemo svesni istinitosti ove izreke. Isto tvrde i ozbiljna medicinska istraživanja, gde je dokazano da se u odraslom uzrastu smejemo 17 puta dnevno, a najmlađi to čine 300 puta dnevno. Žene se češće smeju od muškaraca.
Mozemo reći da je smeh osnovni i univerzalni vid komunikacije, najrasprostranjeniji jezik na svetu, jer ga svako biće razume. Na taj način smeh nas međusobno povezuje, stvara neraskidivu vezu u komunikaciji.
Kada smo shvatili kakvu ulogu smeh ima u našem životu, osmehnite se jer kao što je rekao čuveni komičar Charlie Chaplin: „Dan bez smeha je protraćen dan.“
Svetski dan smeha ustanovljen je 1998. godine, obeležava se 10. januara i 2. maja.