Glas Javnosti

DA LI JE ZA OVO KRIVA KLIMA? Fenomen – jezera u Kini sve plavlja i zelenija

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Kineski naučnici i njihove međunarodne kolege nedavno su otkrili da su kineska jezera poslednjih decenija postala plavlja i zelenija, zahvaljujući višim temperaturama i obilnijim padavina, pored drugih razloga. Optički aktivne supstance u jezerskoj vodi mogu da stupe u interakciju sa sunčevom svetlošću, poput apsorpcije i rasipanja svetlosti, zbog čega jezera pokazuju različite boje.

Kako piše Sinhua, prethodne studije su mapirale varijacije u bojama jezera u Kini, ali njihovi promenljivi obrasci i relevantni razlozi tokom poslednjih decenija ostaju nejasni.

Istraživači sa Nanđing instituta za geografiju i limnologiju pri Kineskoj akademiji nauka i drugih institucija u Kini, kao i iz Sjedinjenih Američkih Država i Estonije, koristili su satelitske snimke da prate godišnje trendove boja više od 2.500 jezera u Kini od 1980-ih godina.


Prema studiji objavljenoj nedavno u časopisu Geophisical Research Letters, boje 68 procenata jezera pomerile su se ka kraćim vizuelnim talasnim dužinama, u periodu od 1984. do 2021. godine.

Plava jezera u zapadnoj Kini, kao što je Chinghai-Tibetanska visoravan, postala su plavlja, dok su zeleno-žuta jezera u istočnoj Kini prešla u zelenije boje.

Istraživači su takođe otkrili razloge za takve promene boje. Većina jezera na visoravni Kinghai-Tibet su duboka, a boja njihove vode je uglavnom plava. Njihove boje koje postaju plavlje u poslednjih 40 godina uglavnom se odnose na širenje jezera i povećanu transparentnost uzrokovanu zagrevanjem i vlažnijom klimom.


U istočnoj Kini, jezera su uglavnom plitka i njihova boja je zelena ili žuta. Smanjenje brzine vetra u većini područja u poslednjih 40 godina je oslabilo resuspenziju sedimenta, dok povećanje vegetacije u slivu smanjuje čestice materija koje ulaze u jezero. I jedno i drugo je uticalo da jezera postanu zelenija.

Nalazi mogu pomoći da se razumeju promene u boji jezera i njihovi odgovori na klimatske promene i ljudske aktivnosti, navodi se u studiji, prenosi N01S.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR