Prema svim podacima, Facebook (Fejsbuk) je daleko najjača društvena mreža. Iako LinkedIn ima svoju profesionalnu staturu, a Twitter je s vremenom sve popularniji, vredi svoje poslovne napore usmeriti na Facebook upravo zbog velike penetracije tržišta. Održavanje i izgradnja poslovnih odnosa samo je jedna od korisnih funkcija koje se putem Facebooka mogu obaviti.
Morate biti prisutni na Fejsbuku
Radite li posao, ne možete izbeći prisutnost na Fejsbuku. Za većinu korisnika interneta on je postao primarni ulaz na internet. Jedini opravdani razlog za izostanak s Fejsbuka: ako pod imate zaposlenog komunikacionog eskperta koji vam kaže da u trenutnoj komunikacionoj strategiji organizacije kojom upravljate nema mesta za vaš lični profil na Fejsbuku. Takvih je malo.
Profil je za osobu, stranica je za organizaciju
Ovo se ne može dovoljno puta naglasiti. Stranica, ili Page, je opcija namenjena organizacijama. Ako želite prisutnost svoje kompanije ili proizvoda na Fejsbuku, moraćete otvoriti stranicu. Fejsbuk briše profile koji ne pripadaju konkretnoj osobi. S druge strane, ako želite svoju ličnu prisutnost, naravno da ćete koristiti svoj profil.
Jedna dobra opcija za organizacije je otvaranje grupe. Na primer, možete otvoriti zajednicu za korisnike svog proizvoda ili usluge, te u toj zajednici moderirati i podsticati diskusiju.
Nemojte imati lažno ime
Osim što se korišćenje lažnog imena kosi s Fejsbukovim pravilima (to je dovoljan povod za brisanje profila), nećete od takvog profila imati nikakvu korist. S druge strane, Fejsbuk ne insistira na imenu i prezimenu iz rodnog lista, nego na imenu koje koristite u životu.
Jedno ključno pravilo lično profila je: ne postajte ništa što ne biste želeli da se na glas pročita na sastanku Uprave vaše kompanije kao vaš stav.
Previdite budžet za društvene mreže
Na žalost, vremena kad se moglo doći do više desetina hiljada lajkova na vašoj Fejsbuk stranici organskim (tj. besplatnim) putem, su odavno prošla. Moraćete potrošiti nešto novca kako biste došli do dosega koji vašoj organizaciji treba. Srećom, Fejsbukje veoma fleksibilan što se budžeta tiče - u obzir dolazi sve od jednog dolara dnevno na više.
Stvarajte dobar sadržaj
Ako jačate ličnu prisutnost dobar komentar aktuelnih događaja je jedan od najboljih alata za to. U statusu napišite desetak pametnih i promišljenih rečenica o nekom pitanju koje je tog trenutka u središtu pažnje javnosti. Izbegnite lamentiranje i kukanje te po mogućnosti ponudite rešenje problema. Svakako se pobrinite da je tekst pismen, jer inače izgledate neozbiljno. Stvorite li reputaciju artikulisanog komentatora društvenih događanja, imaćete više interakcija na svom profilu i doći ćete do veće publike.
Stranice se više moraju orijentisati na raznovrsnost sadržaja. Nekad to može biti samo status, ponekad treba objaviti tematski relevantan članak na sajtu organizacije, te na Fejsbuk stranicu postaviti link. U novije vreme, kralj sadržaja na Fejsbuku je video, a ne možete promašiti svakodnevnim objavama zanimljivih fotogafija. One mogu biti u vezi sa tematikom stranice.
Uporan rad na profilima na društvenim mrežama se isplati. Bilo da je riječ o ličnom PR-u ili promociji neke kompanije, usluge, proizvoda, društvene mreže daju najbolji povrat na uloženo vreme i novac, a mogu postati i prva stepenica do ulaska u druge medije, kako pokazuje cela nova generacija komentatora društvenih zbivanja, ponikla s Fejsbuka.