Glas Javnosti

ZANIMLJIVA mesta u BEOGRADU KOJA MOŽDA NISTE POSETILI

Putovanja
Autor: Glas javnosti

Postoje izuzetno zanimljive lokacije u glavnom gradu Srbije koje vrede posetiti.

Javni akvarijum- tropikarijum

Javni akvarijum u Beogradu se nalazi na Dedinju i odličan je izbor za porodice sa decom, kao i za sve zaljubljenike u vodeni svet - piše kompaskazesrbija.rs.

U samom objektu su akvarijumi organizovani tako da predstave različite vodene ekosisteme, pa ćete imati priliku da vidite stanovnike Amazona, koralnih grebena, faunu Jadrana, ali i ribe voda Malavija. Ribice neverovatnih boja i oblika će vas zasigurno oduševiti.

Pored riba, tu su gmizavci. Možete videti zmije, kameleone, kornjače… Javni akvarijum poseduje i svoju bioskopsku salu gde se puštaju edukativni filmovi. Pored razgledanja, posebna atrakcija je mogućnost da držite nekog gmizavca i da napravite fotografije sa njima. Zmije, naravno, nisu otrovne, a i pored vas je uvek neko od zaposlenih. 

Radno vreme: Radnim danom: 12-20h Vikendom: 9-16h

Muzej Vazduhoplovstva

Ako ste nekada bili na aerodromu Nikola Tesla, sigurno ste u blizini aerodroma primeteli zgradu neobičnog, okruglog izgleda. Upravo tu se nalazi Muzej vazduhoplovstva.

Muzej poseduje veliki broj eksponata, od kojih su neki i primerci jedinstveni u svetu. Deo letelica je izložen unutar muzeja, dok je deo na platou ispred muzeja. Muzejska zbirka čini kolekciju kako civilnih tako i vojnih letelica, koja nam daju uvid u razvoj srpskog i jugoslovenskog vazduhoplovsta od 1911. do danas.

Jedan od poznatijih eksponata je ‘nevidljivi’ F-117, oboren tokom NATO agresije na Srbiju. Muzej vazduhoplovstva je jedan od vodećih muzeja tog tipa u svetu, ali ima i dosta mesta za unapređenje i razvoj samog izgleda muzeja i okoline.

Radno vreme: Zimsko: Ponedeljkom ne radi Utorak-nedelja: 09-17 časova Letnje: Svakog dana od 08-19 časova

Muzej afričke umetnosti

Muzej afričke umetnosti, ušuškan na Senjaku, jedini je muzej u ovom delu Evrope koji je isključivo posvećen kulturama i umetnostima Afrike. Muzej je osnovan 1977. zahvaljući zalaganju Vede i Zdravka Pečara. Muzej afričke umetnosti u vlasništvu ima nekoliko hiljada autentičnih predmeta tradicionalne umetnosti, poreklom iz zemalja zapadne, centralne i istočne Afrike.

Na samom ulazu u muzej se nalaze skulptura Mapa Afrike i ribarski čamac iz Gane. Mapa Afrike je izgrađena od različitih vrsta drveta poreklom iz Afrike i predstavlja političku mapu Afrike nakon dekolonizacije.

Natpis na ribarskom čamcu je izreka Gane Nyimpa kor ndzidzi – Nijedan čovek ne može opstati sam, što ukazuje na značaj zajednice u afričkoj kulturi.

Maske su možda i prva asocijacija na Muzej afričke umetnosti, a posetioci se mogu diviti njihovoj raznolikosti, autentičnosti i lepoti. Pored stalnih postavki, postoje i tematske izložbe, a organizuje se i piknik, kao i veliki broj radionica. Dostupan je i audio-vodič kroz stalnu postavku MAU.

Radno vreme: Svakog dana od 10 do 18 časova

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR