Glas Javnosti

Igračke problem zbog kog se deca više ne igraju kvalitetno

Porodica
Autor: Glas javnosti

Zašto manje igračaka zapravo znači više igre?

Roditelji, sklonite dete od police sa igračkama. Vašem mališanu možda neće biti potrebno brdo plišanih životinja, plastičnih automobila i šarenih magneta. Možda mu zapravo trebaju – samo četiri igračke.

Prema rečima dr Aleksije Mec, radnog terapeuta i majke blizanaca, deca napreduju kada imaju manje igračaka, a ne više.

„Stalno donosimo kući sve više i više igračaka, misleći da je ovo ta, baš ta koja će dete odvesti na Harvard“, kaže Mec. Ali onda se pitamo zašto se dete ne igra kvalitetno“.

Mec je 2017. godine sprovela poznatu studiju u kojoj je posmatrala decu uzrasta od 18 do 30 meseci u sobama sa različitim brojem igračaka. Kada su mališani pušteni u sobu sa 16 igračaka, vladao je haos – leteli su od jedne do druge.

„Nisu imali vremena da sednu i istraže šta jedna igračka može da uradi, jer ih je odmah privukla sledeća“, objašnjava Mec.

Ali kada su im ponuđene samo četiri igračke – dogodilo se nešto čudesno. Deca su usporila, fokusirala se i igrala duže.

„Prvo bismo pogledali svaku igračku, a zatim se vratili i zaista se upustili u to“, kaže Mec i dodaje da su se igrali dvostruko duže i radili su mnogo više stvari sa jednom igračkom.

Umesto da skaču sa jedne na drugu, slagali su blokove, pritiskali dugmad i ulazili u svet igre.

„Nije bilo stalnog uzbuđenja zbog nečeg novog. Znali su da ništa ne propuštaju ako ostanu sa istom igračkom još nekoliko minuta i otkriju sve što ona nudi“, zaključuje Mec.


Zašto manje igračaka zapravo znači više igre? Manje igračaka znači manje ometanja. Mala deca se bolje fokusiraju i više koriste maštu kada nisu preplavljena beskrajnim mogućnostima. To je nešto što je i dr Mec iskusila u svojoj porodici.

Dok je odgajala blizance u stanu u Čikagu, prostor ju je primorao da bude selektivna.

„Jednostavno nije bilo mesta“, seća se ona. Moja deca su imala sve što su mogla poželeti – zaista kvalitetne, terapeutski odobrene igračke, ali ih je bilo previše. Nisu mogli da se smire i igraju“, objašnjava Mac.

Ali Mec ne predlaže da se sve igračke odmah bace u smeće. Ne morate da radite radikalno preuređenje dnevne sobe. Umesto toga, razmišljajte strateški.

„Možete imati stotine igračaka, ako znate kako da ih mudro rasporedite. Ključno je da dete vidi samo mali broj njih u datom trenutku“, objašnjava ona.

To znači – rotirajte igračke. Sačuvajte neke, a zatim ih zamenite posle nedelju ili dve. Na ovaj način ostaju zanimljivi, a prostor ostaje uredan i čist.

Iako je njena studija stara nekoliko godina, njena poruka je bezvremenska: nije važno koliko igračaka dete ima, već koliko ih vidi odjednom. Jer čak ni najbolja igračka na svetu neće izmamiti osmeh ako je zakopana ispod 25 drugih, prenosi Net.hr.



Glas Javnosti/ N01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR