Postoji mnogo načina za uživanje u siru: uz veliku bocu vina, pored grožđa, sa krekerima ili hlebom za užinu, u sendviču, a to je samo nekoliko primera. Otkrivamo sorte sira koje su trenutno veoma tražene u celom svetu, pa su stoga veoma skupe, ulazeći u ring sa drugim prefinjenim delikatesima, poput kavijara-prenosi Agroinfo.rs.
1. PARMIGIANO REGGIANO - Poreklom iz Bolonje na severu Italije, ovaj sir je isključivo italijanske proizvodnje. Proces se mora pridržavati strogih propisa i standarda koje je postavila Evropska unija. Krave se hrane određenom vrstom hrane, zato je ukus sira specifičan. Snažni ukusi ovog sira potiču iz procesa starenja, koje se kreće od 12 do 36 meseci.
2. WINNIMERE - proizvod iz Vermonta, proizvodi se na farmi Jasper Hill. Pošto se pravi samo zimi, to je deo razloga što je postao toliko vredan. Drugi razlog je njegova mekana kremasta tekstura i neverovatan ukus koji dolazi od starenja dva meseca.
3. GORAU GLAS - Jedan od najskupljih sireva proizvedenih u Velikoj Britaniji, Gorau Glas proizvodi se u Dviranu. Ovu sortu plavog sira je razvila mlekarka Margaret Dejvis 2002. Počela je da ga pravi na porodičnoj farmi, a način proizvodnje koji je smislila je vrlo specifičan i koriste se samo najbolji sastojci.
4. ROGUE RIVER BLUE - pravi se u Južnom Oregonu, a Dejvid Gremels smislio je ovaj zanimljiv recept. Rogue River Blue je još jedna sezonska sorta sira, ovog puta samo se pravi u jesenjim mesecima. Razlog je to što je kravlje mleko koje se koristi za njegovu proizvodnju bogatije tokom ovih meseci.
5. CACIO BUFALA - Napravljen od pasterizovanog bivoljeg mleka, ova sorta iz Italije je delikatan, polutvrdi beli sir. Cacio Bufala koristi prirodno sirište i so. Rezultat je kompaktni sir sa aromatičnim mirisom i blago slatkim ukusom.
6. JERSEY BLUE - Proizvodi ga švajcarski proizvođač sira od 2006. godine. Novi pogled na tradicionalnu plavu sortu, Jersey Blue postala je omiljena i poznata u celom svetu. Proizvedi se od sirovog mleka krava iz Džersija otuda i naziv. Postupak se donekle razlikuje od izrade drugih sireva. Ručno se stavlja u kalup kako bi stvorilo nekoliko „džepova“. Zatim se uvode dve vrste plave plesni i ostave da odleže otprilike deset nedelja. Zbog toga se plesni šire, a na kraju prekrivaju i koru. Meke je i puteraste teksture. Kad malo odleži, ukus postaje oštriji, a sir postaje zelen.
7. OLD FORD - Proizveden u Engleskoj, ovaj izuzetno retki sir potiče od pasterizovanog kozjeg mleka. Čvrst, ali delikatne teksture, ovaj sir prvo mora da odstoji neko vreme, a zatim se ručno pritiska kako bi mu se dao oblik. Izuzetnog ukusa, na nepcu je mastan, slan i u isto vreme vrlo sladak, pa se našao na listi jednog od najskupljih sireva.
8. WYKE FARM CHEDDAR - Ovaj čedar se proizvodi od 1860-ih na porodičnoj farmi u Velikoj Britaniji. Kada pomislite na sir čedar automatski pomislite na sortu u trgovini koja se nalazi po vrlo povoljnoj ceni. Iako je po izgledu baš kao i jeftinija verzija, nije.Ovaj je prožet francuskim tartufom i zlatnim listićima i ima drugačiji ukus od uobičajenijeg čedra. „Originalni“ čedar je osvojio mnoge nagrade za prepoznatljiv ukus i vrhunski kvalitet.
9. WHITE STILTON GOLD - Ovaj plavi sir koji zapravo izgleda kao beli zaštićen je evropskim zakonima i ograničen je na proizvodnju u tri britanske županije. Samo regioni Derbišir, Lisesteršir i Notinghamšir imaju prava da koriste svoje lokalno pasterizovano kravlje mleko za proizvodnju ove veoma skupe verzije Stilton sira.
10. PULE - Najskuplji sir na tržištu danas. Proizveden u Srbiji, ovaj sir potiče od rase retkih balkanskih magarica koje žive u rezervatu prirode u Zasavici. Koristeći isti recept koji se koristio od 1700-ih, magarice je potrebno izmuzavati tri puta dnevno, i to samo ručno. Pošto u to vreme daju samo malo mleka, smatra se dragocenim. Magareće mleko takođe sadrži oko 60 puta više vitamina C od kravljeg mleka, ali samo jedan procenat masti. Poznat po svojim zdravstvenim prednostima, Pule ima meku mrvičastu teksturu. Ukus je pomalo orašast i sladak. Ako imate priliku da isprobate, javite nam šta mislite.