Glas Javnosti

PROJA MOŽE DA ZAMENI HLEB I DA UMANJI DIJABETES : Recept koji vam može pomoći da umanjite brojku na vagi

Hrana
Autor: Glas javnosti

Kukuruzno brašno može biti belo ili žuto, a najzdravije je ako se koristi kao integralno kukuruzno brašno od celog zrna (krupnije), ili kao palenta (sitno mleveno)

Proja od kukuruznog brašna je odličan izbor za sve koji imaju zdravstvene probleme poput alergije na gluten, visokog pritiska, gojaznosti ili dijabetesa. Mana kukuruznog brašna je visok sadržaj ugljenih hidrata, ali postoje načini da se dobrim informisanjem upotrebi tako da se „računaju“ samo korisna svojstva.

Pored velike količina hranljivih materija, minerala i vitamina, prednost korišćenja ovog brašna je i njegova visoka nutritivna vrednost. Međutim, treba znati da zbog velike količine ugljenih hidrata ono ne sme biti osnova ishrane i koristiti se svakodnevno. Posebno ne u većim količinama. Potencijalni problem je u tome što, kažu nutricionisti, neki sastojci mogu da blokiraju apsorpciju određenih nutrijenata i uspore varenje. To se prvenstveno odnosi na nesvarljiva vlakana. Zbog toga se preporučuje oprez osobama sa poremećenom crevnom florom i onima sa sindromom iritabilnog kolona.

 

Najveći kvaliteti ovog brašna su to što ne sadrži gluten, ima veliku količinu svarljivih vlakana, proteina i antioksidanata, lako se vari i poboljšava probavu. U kukuruznom brašnu ima niacina, tiamina, riboflavin, folata, vitamin B6, K i E. Takođe i karotenoida (beta karotena), različitih aminokiselina i minerala, cinka, gvožđa, magnezijuma, fosfora, kalijuma, bakra, selena i mangana. Šoljа žutog kukuruznog brašna sadrži 35 odsto dnevnih preporučenih količina gvožđа zа muškаrce i 16 odsto za žene piše E klinika

Kukuruzno brašno se preporučuje osobama koje boluju od dijabetesa. Ako se pripremi adekvatno (bez dodavanja previše masnih dodataka) i ne koristi prekomerno, zadržaće sve korisne sastojke. Pomoći će u raznovrsnosti jelovnika, isključiti belo brašno, održavati nizak nivo holesterola. Sve su to značajni parametri za izbegavanje gojaznosti, kao i prevenciju kardiovaskularnih problema kojima su osobe sa dijabetesom sklone.

Kukuruzno brašno, kao i proja pripremljena od njega sadrži folnu kiselinu. Magnezijum jača kosti, a korisni sastojci omogućavaju poboljšanu funkciju bubrega kod osoba sa dijabetesom. Sve to smanjuje razvoj popratnih patologija, odnosno komorbiditeta.

Razumna, odnosno uravnotežena upotreba kukuruznog brašna ima dobar uticaj na regulaciju visokog krvnog pritiska i snižavanje nivoa holesterola. Uz to, probava i varenje će biti bolji, neće biti zatvora, što sprečava tvrde stolice i pojavu hemoroida. Poboljšanje performansi rada debelog creva uz balansiranu ishranu i bolje varenje uslov je i za prevenciju pojave raka ovog organa.

Kukuruzno brašno spada u namirnice dobre za redukcione režime ishrane i mršavljenje, jer nema mnogo kalorija i ubrzava metabolizam. Laboratorijska istraživanja kažu i da dobro utiče na stanje kože.

U testo za proju mogu da se dodaju razni dodaci u cilju poboljšanja ukusa kao što su sir, jogurt ili jaja. Inostrane varijante (primer španska pita) uključuju i seckane namirnice kao štp su kiseli krastavčići, paprika… Naše bake bi rekle da to onda nije prava proja, već projara. Izbor, naravno, zavisi od ličnih afiniteta i ukusa.

Za pravu proju potrebno je:

  • kukuruzno brašno (krupno mleveno, 400 gr)
  • voda (220 ml)
  • prašak za pecivo (pola kesice)
  • so (1 ravna kašičica)
  • mast ili suncokretovo ulje (ne za testo već za podmazivanje posude za pečenje)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR