Iako su akcijske cene u interesu kupaca, pitanje je koliko je bezbedno kupovati robu na akciji jer su često u pitanju namirnice pred samim istekom roka trajanja.
Trgovci se rešavaju robe koja je još uvek ispravna, a potrošači kupuju regularan proizvod za manje novca, i to je ekonomski i zakonski potpuno u redu i isplativo.
Koliko god da je cena dobra, kada su u pitanju životinjski proizvodi, kvalitet je ključan. Najbolje je potrošiti malo više na visokokvalitetno meso, to jest organsko, hranjeno travom, uzgajano na pašnjacima“, ističu stručnjaci. Ali ako nađete visokokvalitetne mesne proizvode na rasprodaji, a oni još nisu dostigli datum isteka roka, možda ćete imati dobru priliku da uštedite.
Ako koristite puno mleka, svakako ćete želeti da proverite rok trajanja na pakovanju pre kupovine na sniženju. Pitajte svakoga ko je ikada doneo kući novu kutiju mleka i onda otkrio da je zapravo pokvareno kada ga je otvorio.
Slično mleku, grčki jogurt i običan jogurt se lako mogu pokvariti, tako da budite oprezni kada ga nađete na velikom sniženju na polici u vašoj omiljenoj prodavnici.
Proverite datum na pakovanju da biste bili sigurni da je relativno svež pre nego što ga odnesete kući. Što je još gore, možda ćete primetiti da se buđ pojavljuje malo ranije nego što biste želeli u slučaju da iskoristite zaista jeftinu ponudu u prodavnici.
Šećer, so, pirinač, med i sirće mnogo posle datuma naznačenog na pakovanju mogu se koristiti. Šećer ne sme da bude u kontaktu sa vodom, a sirće je bezbedno zbog alkoholnog vrenja. Ove namirnice ne treba držati u plastičnoj ambalaži. Navođenje roka trajanja nije potrebno kod: svežeg voća i povrća, vina, peciva i kolača - koji se s obzirom na sastav i namenu potroše u roku od 24 sata od proizvodnje.