Funkcija jetre je višestruka – reguliše metabolizam, razgrađuje masnoće i pretvara vrednosti unesenih namirnica u energiju, a važna je i za detoksikaciju organizma.
Zanimljivo je i važno znati kako ishrana utiče na našu jetru, prvenstveno zbog toga što je uvreženo mišljenje da je prvi organ koji na hranu „reaguje“ želudac. To je tačno, ali je zadatak jetre veoma kompleksan, a postoje stvari koje mogu da ga ometu.
Jedna od njih je i neadekvatna ishrana. Na efikasnu obradu informacija o nutritivnoj vrednosti, odvajanje masnoća i toksičnih sastojaka koje treba eliminisati, mogu pozitivno, ali i negativno da utiču neke namirnice.
Najbolja hrana za jetru je ona koja sadrži dosta vlakana. To je jedna od prvih stvari koja jetri pomaže u dobrom obavljanju funkcije. Ovsena kaša i ovsene pahuljice su dobar predlog za zdrav doručak. Istraživanja pokazuju da ovsena povoljno kaša utiče na smanjenje viška kilograma i masnih naslaga na stomaku. To je i dobar način da se spreče bolesti jetre.
Pomfrit, hamburgeri, čips, pržene i pohovane namirnice su loš izbor za zdraviju jetru. Visoka količina masnoća vremenom može da dovede do upale, što kao posledicu ima ožiljke na jetri, poznate kao ciroza. Ciroza jetre, naime, nije samo posledica konzumiranja alkohola već.
Povrće bi trebalo da bude osnova zdrave ishrane, uz ravnomernu zastupljenost drugih namirnica. Studije su pokazale da brokoli može da pomogne u zaštiti od nealkoholne masne bolesti jetre. Iako ukus brokolija za mnoge nije primamljiv, može se pripremiti na zdrav način, a da bude ukusniji. Kada ga skuvate na pari, iseckajte i pomešajte sa bademima, suvim brusnicama ili orasima. Najbolji način da začinite brokoli je maslinovo ulje, beli luk i balzamiko sirće. I drugo zeleno lisnato povrće (kelj, zelena salata) spada u kategoriju „najbolja hrana za jetru“.
Mnogi ljudi bez kafe ne mogu, pa u tome i preteruju. Međutim, ako kafu konzumiramo u razumnim količinama, to može pomoći u zaštiti jetre od oštećenja koja izaziva alkohol ili nezdrava hrana. Dve do tri šoljice dnevno su preporučena doza, u odnosu na to kako vaš želudac na nju reaguje. Takođe, istraživanja kažu da kafa može bude korisna u smanjenju rizika od raka jetre piše E klinika
Previše slatkiša ali samog šećera loše utiče na jetru. Zadatak jetre je i da šećer pretvara u masnoće. Ako u unosu šećera preterujemo, jetra će proizvoditi previše masnoća, što uz ostalu masniju hranu može da bude ozbiljan udar na jetru. Ovo je i jedan od najčešćih razloga za bolest masne jetre. Šećer je našem organizmu potreban, ali u umerenim, odnosno ograničenim količinama.
Orašasti plodovi su odličan izvor vitamina E, hranljive materije za koju istraživanja pokazuju da može biti od pomoći u zaštiti od bolesti masne jetre. Bademi su dobri i za srce. Umesto nezdravih grickalica, dnevno pojedite šaku badema – tako imate i ukusnu, a i zdravu grickalicu. Takođe, možete ih dodati u salate.
Lisnato povrće u sebi ima snažan antioksidans koji se zove glutation. Za njega je dokazano da je od koristi u poboljšanju funkcije jetre. Spanać, posebno onaj po receptu naših baka, svi vole. Kao salata je još zdraviji, a to posebno važi za bebi spanać. Začinite ga belim lukom i maslinovim uljem.
Bobičasto voće sadrži hranljive materije koje se zovu polifenoli i štite jetru od nealkoholne bolesti masne jetre. Ova bolest je čest pratilac gojaznosti i visokog holesterola. Ako ne volite borovnice, polifenola ima u crnoj čokoladi, maslinama i šljivama.
4 min